P AK AKP Vorname Nachname Verein JG E1 E2 E3 E4 E5 E6 Endzeit
1 M 1 Andreas Kuhlen LG Braunschweig 83 00:35:51 00:37:33 00:30:34 00:40:41 00:33:07 00:33:07 03:30:53
2 M 2 Matthias Heinken TV Norden 93 00:38:06 00:38:38 00:32:37 00:41:29 00:34:10 00:35:36 03:40:36
3 M 3 Weldetinsae Teklemariam LG Uplengen 88 00:39:40 00:39:16 00:32:33 00:41:24 00:34:03 00:35:31 03:42:27
4 M 4 Jan-Hendrik Hans MTV Aurich 87 00:39:36 00:39:32 00:33:22 00:42:33 00:35:24 00:35:58 03:46:25
5 M 5 Jan Waschkau TuS Weene 77 00:39:15 00:39:47 00:33:32 00:42:44 00:35:39 00:36:04 03:47:01
6 M 6 Ingo Janssen Emder LG 85 00:39:30 00:39:15 00:33:29 00:43:58 00:36:06 00:35:35 03:47:53
7 M 7 Achim Groenhagen LG Harlingerland 68 00:40:46 00:39:44 00:33:52 00:42:51 00:35:27 00:36:22 03:49:02
8 M 8 Hermann Fleßner MTV Aurich 74 00:39:56 00:40:17 00:33:48 00:42:58 00:35:47 00:36:23 03:49:09
9 M 9 Peter Steinke MTV Aurich 70 00:39:56 00:41:41 00:34:11 00:43:09 00:35:33 00:35:54 03:50:24
10 M 10 Tim Bollmann Polizei Aurich 87 00:40:53 00:40:44 00:33:52 00:43:02 00:36:02 00:35:53 03:50:26
11 M 11 Rolf Hommers MTV Aurich 79 00:40:14 00:40:34 00:34:02 00:43:43 00:36:26 00:36:38 03:51:37
12 M 12 Johannes Wiltfang Pewsumer Windhunde 92 00:40:21 00:40:47 00:34:02 00:44:12 00:36:14 00:37:31 03:53:07
13 MJ 1 Tammo Oldigs Turbine TGG 1 00:42:33 00:41:42 00:34:00 00:42:55 00:36:14 00:36:09 03:53:33
14 M 13 Uwe Barth Klingele Papierwerke 87 00:41:38 00:41:43 00:35:07 00:45:20 00:36:39 00:37:22 03:57:49
15 M 14 Stefan de Jonge TuS Weene 76 00:41:06 00:41:40 00:35:15 00:45:10 00:37:41 00:37:48 03:58:40
16 M 15 Georg Janssen TuS Weene 84 00:41:23 00:41:50 00:35:22 00:45:24 00:37:18 00:38:03 03:59:20
17 M 16 Jörn Schmidt TuS Weene 84 00:41:59 00:42:06 00:35:12 00:45:12 00:37:42 00:38:14 04:00:25
18 M 17 Sven Tattje Team Möbel Buss 92 00:41:54 00:42:17 00:35:26 00:45:46 00:37:38 00:37:51 04:00:52
19 M 18 Stephan Steenhardt LG Teutonia Stapelmoor 97 00:43:01 00:42:46 00:35:06 00:45:07 00:38:01 00:37:04 04:01:05
20 M 19 Yannick Nannen SV Holtland 97 00:42:27 00:42:48 00:35:56 00:45:08 00:37:17 00:37:31 04:01:07
21 M 20 Kai Biermann BS Werbetechnik 88 00:42:22 00:43:08 00:35:30 00:45:44 00:37:35 00:38:10 04:02:29
22 M 21 Stephan Franken Liberty Blue 70 00:42:08 00:43:12 00:35:57 00:45:47 00:37:28 00:38:07 04:02:39
23 M 22 Manuel Mix FC Deutsche Post 74 00:42:33 00:42:41 00:35:59 00:45:52 00:37:46 00:38:05 04:02:56
24 MJ 2 Riko Büttner Gymnasium Ulricianum Aurich SP801 99 00:43:07 00:42:58 00:35:39 00:46:15 00:37:49 00:37:54 04:03:42
25 M 23 Peter Gniechwitz TV Norden 65 00:42:45 00:42:54 00:36:04 00:45:59 00:37:57 00:38:15 04:03:54
26 M 24 Artur Sauer TuS Weene 80 00:41:36 00:41:46 00:35:22 00:45:19 00:40:02 00:39:57 04:04:02
27 M 25 Boris Neumann Landgericht Aurich 79 00:42:46 00:43:03 00:36:24 00:46:19 00:38:31 00:38:41 04:05:44
28 M 26 Jens Willers VfL Oldenburg 90 00:42:50 00:43:23 00:36:00 00:46:26 00:38:43 00:38:40 04:06:02
29 M 27 John Kruse VW Emden 82 00:43:47 00:43:35 00:36:07 00:46:27 00:37:57 00:38:18 04:06:11
30 M 28 Benni Wittmann Baptisten Firrel 81 00:43:05 00:43:43 00:36:06 00:46:10 00:38:33 00:38:44 04:06:21
31 M 29 Wilfried Steenhardt LG Teutonia Stapelmoor 66 00:43:02 00:43:15 00:36:22 00:46:41 00:38:35 00:39:36 04:07:31
32 M 30 Jörg Menssen Krankenhaus Wittmund 81 00:43:00 00:43:27 00:36:20 00:46:33 00:38:44 00:39:36 04:07:40
33 M 31 Axel Felsmann LSF Oldenburg 66 00:43:07 00:42:53 00:36:05 00:46:08 00:38:32 00:41:30 04:08:15
34 M 32 Dirk Hanken 92 00:43:38 00:43:17 00:36:25 00:47:03 00:39:09 00:38:59 04:08:31
35 MJ 3 Leon Beyrich RVB Aurich/Uplengen 98 00:44:22 00:43:48 00:36:04 00:47:10 00:38:51 00:39:09 04:09:24
36 M 33 Carsten Steen FC Oldersum 92 00:43:08 00:43:25 00:36:03 00:48:49 00:39:27 00:38:42 04:09:34
37 M 34 Henning Meyer TV Norden 96 00:44:52 00:44:05 00:36:04 00:47:08 00:38:39 00:39:20 04:10:08
38 M 35 Jannik Baumann ORGADATA 95 00:46:01 00:44:56 00:36:45 00:46:59 00:37:49 00:38:11 04:10:41
39 M 36 Frank Schröder Emder LG 70 00:43:43 00:43:34 00:37:11 00:47:34 00:39:27 00:39:42 04:11:11
40 M 37 Dieter Weinberg LG Harlingerland 68 00:43:57 00:43:49 00:37:05 00:47:41 00:39:10 00:40:06 04:11:48
41 MJ 4 Tammo Spieker LT TuRa 07 Westrhauderfehn 98 00:44:40 00:44:26 00:36:31 00:48:02 00:39:01 00:39:22 04:12:02
42 MJ 5 Firoz Sidigy FCSO 0 00:44:22 00:44:58 00:36:45 00:47:11 00:40:02 00:40:36 04:13:54
43 M 38 Jannis Langensiepen LG Harlingerland 94 00:44:27 00:44:46 00:37:58 00:47:43 00:39:34 00:39:52 04:14:20
44 M 39 Stephan Henninga RVB Aurich/Uplengen 86 00:45:05 00:45:13 00:37:03 00:47:52 00:39:38 00:39:48 04:14:39
45 M 40 Carsten Diekmann Schuhhaus Gembler 91 00:44:33 00:45:02 00:37:10 00:48:28 00:40:25 00:39:28 04:15:06
46 M 41 Daniel (Joke) Steffens obw Emden 88 00:45:25 00:45:09 00:37:30 00:47:57 00:39:30 00:39:50 04:15:21
47 MJ 6 Hauke Wilken OBS Kloster Barthe 1 00:45:59 00:44:51 00:38:13 00:48:25 00:39:42 00:39:11 04:16:21
48 M 42 Marcin Kaczmarek ORGADATA 91 00:46:23 00:45:03 00:37:25 00:48:24 00:39:50 00:39:31 04:16:36
49 M 43 Michael Röben 81 00:45:09 00:45:00 00:37:30 00:48:11 00:41:21 00:40:13 04:17:24
50 M 44 Maik Frobel H.-D. Heuermann GmbH 95 00:45:40 00:45:29 00:37:26 00:48:22 00:40:22 00:40:29 04:17:48
51 M 45 Holger Wollenberg Filsum 75 00:44:49 00:45:05 00:38:19 00:48:39 00:40:34 00:40:29 04:17:55
52 MJ 7 Marco Recknagel Gymnasium Ulricianum Aurich SEK 2 99 00:45:48 00:45:45 00:37:51 00:48:49 00:39:48 00:40:24 04:18:25
53 MJ 8 Janek Grafenburg Hartmann Group 98 00:45:25 00:45:37 00:38:23 00:48:26 00:40:36 00:39:59 04:18:26
54 M 46 Ralf Lottmann EWE-Wattloopers 71 00:45:22 00:45:15 00:38:03 00:48:28 00:40:36 00:40:54 04:18:38
55 M 47 Fidi Gerdes LG Ostfriesland / ONNO Behrends 67 00:45:37 00:45:00 00:37:46 00:48:53 00:41:13 00:40:14 04:18:43
56 M 48 Hartmut Warsing LG TV Bunde 71 00:45:25 00:45:11 00:38:03 00:49:11 00:40:08 00:40:57 04:18:55
57 MJ 9 Tobias Leerhoff "Schule ""Altes Amt"" Friedeburg" 1 00:45:43 00:46:01 00:37:58 00:49:13 00:39:50 00:40:21 04:19:06
58 M 49 Michael Ibelings LSF Oldenburg 74 00:45:14 00:45:32 00:38:24 00:49:06 00:40:04 00:40:53 04:19:13
59 MJ 10 Lukas Agena Ochtelbur 0 00:48:46 00:45:25 00:37:31 00:47:48 00:39:55 00:39:52 04:19:17
60 M 50 Jair Cassoli Team ENERCON 77 00:45:01 00:45:24 00:38:22 00:51:03 00:39:42 00:40:26 04:19:58
61 M 51 Lars Appeldorn Meyer Werft 88 00:46:56 00:46:01 00:38:00 00:48:43 00:40:03 00:40:18 04:20:01
62 M 52 Daniel Lang Meyer Werft 83 00:45:51 00:46:03 00:38:21 00:50:26 00:40:12 00:40:17 04:21:10
63 WJ 1 Nanke Smid Feder & Bett Bettenfachgeschäft 0 00:46:05 00:46:13 00:38:35 00:49:14 00:40:49 00:40:50 04:21:46
64 M 53 Ralf Geiken Victor Runners 71 00:46:29 00:45:54 00:38:40 00:48:58 00:40:06 00:41:47 04:21:54
65 M 54 Michael Akkermann Jennelt 70 00:45:48 00:45:38 00:38:21 00:49:15 00:41:24 00:41:46 04:22:12
65 M 54 Daniel Witte IGS Moormerland 86 00:46:36 00:47:04 00:38:28 00:48:56 00:40:07 00:41:01 04:22:12
67 M 56 Michael Martens Team ENERCON 82 00:46:01 00:45:56 00:38:26 00:49:54 00:41:02 00:41:03 04:22:22
68 M 57 Lothar van Geuns LT TuRa 07 Westrhauderfehn 73 00:46:16 00:46:29 00:38:38 00:49:25 00:40:34 00:41:28 04:22:50
69 M 58 Frank Olin Lummerland Taxi Aurich / Ultrafriesen e.V. 68 00:46:41 00:46:39 00:38:22 00:49:31 00:40:45 00:40:58 04:22:56
70 MJ 11 Felix Ebel Emder LG 3 00:48:55 00:45:49 00:37:57 00:48:51 00:41:02 00:40:24 04:22:58
71 MJ 12 Thies Voigt IGS Waldschule Egels 0 00:46:57 00:46:18 00:38:52 00:49:46 00:40:51 00:40:40 04:23:24
72 M 59 Thomas Oltmanns Holterfehn 74 00:46:16 00:46:01 00:38:40 00:50:05 00:40:42 00:41:52 04:23:36
73 M 60 Hajo de Buhr ",,Erfolg im Stall""" 81 00:45:51 00:46:22 00:38:53 00:49:58 00:41:05 00:42:03 04:24:12
73 M 60 Marco Harms Landkreis Leer 97 00:48:18 00:47:21 00:38:19 00:49:10 00:40:30 00:40:34 04:24:12
75 M 62 Elias May Team ENERCON 83 00:47:03 00:47:00 00:39:10 00:49:54 00:40:36 00:40:39 04:24:22
76 M 63 Daniel Krahn "Schule ""Altes Amt"" Friedeburg" 71 00:46:13 00:46:18 00:38:54 00:50:02 00:41:27 00:41:41 04:24:35
77 M 64 Reinhard Ludwig LG Ostfriesland 59 00:46:41 00:46:38 00:38:23 00:49:31 00:41:27 00:42:00 04:24:40
78 M 65 Christoph Carls TV Norden 64 00:46:40 00:46:41 00:38:56 00:49:57 00:40:52 00:41:42 04:24:48
79 M 66 Florian Behrends SV Hinrichsfehn 92 00:45:41 00:46:24 00:38:47 00:50:30 00:41:45 00:41:42 04:24:49
80 M 67 Andreas Dege Klinikum Leer 82 00:45:52 00:45:56 00:38:57 00:50:45 00:42:05 00:41:24 04:24:59
80 M 67 Kuno Miethke LT TuS Aurich-Ost 75 00:46:32 00:46:30 00:38:37 00:50:12 00:41:41 00:41:27 04:24:59
82 M 69 Dieter Sanders Bauer zu Fuß Stapelmoor 77 00:46:20 00:46:18 00:38:56 00:50:47 00:41:06 00:41:59 04:25:26
83 M 70 Enrico Zieker TuS Eintracht Hinte 76 00:46:22 00:46:41 00:38:40 00:50:29 00:41:26 00:41:58 04:25:36
84 M 71 Markus Cornelius Anzeiger für Harlingerland 73 00:46:55 00:47:12 00:39:02 00:50:03 00:41:03 00:41:32 04:25:47
85 M 72 Jannek Siemers Meyer Werft 93 00:46:52 00:46:37 00:38:50 00:50:40 00:41:46 00:41:07 04:25:52
86 M 73 Wolfgang Trebesch MTV Aurich 57 00:46:47 00:46:46 00:39:15 00:50:10 00:41:23 00:41:35 04:25:56
87 M 74 Edgar Niemöller Braasch 69 00:46:58 00:47:27 00:38:34 00:49:37 00:41:07 00:42:15 04:25:58
88 M 75 Tobias Schulte Fresena Ihren 74 00:46:42 00:46:34 00:38:53 00:49:34 00:41:35 00:42:46 04:26:04
89 MJ 13 Jannik Neumann Ulricianum SP801 S2 99 00:49:03 00:46:12 00:38:19 00:50:41 00:40:25 00:41:25 04:26:05
90 M 76 Daniel Günther Störtebeker Loopers TVM 75 00:46:15 00:46:36 00:39:29 00:50:34 00:41:28 00:42:01 04:26:23
91 W 1 Renate Kramer LG TV Bunde 78 00:47:02 00:47:10 00:39:19 00:49:55 00:41:08 00:41:57 04:26:31
92 WJ 2 Luisa Kisch Fortuna Logabirum 98 00:46:03 00:46:18 00:39:25 00:50:54 00:41:04 00:42:52 04:26:36
93 M 77 Johannes Kisch FCSO SII 66 00:46:04 00:46:19 00:39:26 00:50:54 00:41:05 00:42:51 04:26:39
94 M 78 Stephan Laue Budo-Club Hohenkirchen 82 00:48:10 00:47:13 00:38:37 00:49:16 00:41:59 00:41:31 04:26:46
95 M 79 Tim Wegener Meyer Werft 85 00:47:45 00:47:12 00:38:15 00:50:07 00:41:33 00:42:02 04:26:54
96 MJ 14 Benjamin Janßen Palermo Restaurant 0 00:47:48 00:47:33 00:38:29 00:51:17 00:40:41 00:41:10 04:26:58
97 M 80 Till Wagenknecht LSF Oldenburg 68 00:47:20 00:47:15 00:39:25 00:50:38 00:41:21 00:42:00 04:27:59
98 M 81 Marcus Amft LG Fliegerhorst Upjever 73 00:46:50 00:47:13 00:39:32 00:50:28 00:41:43 00:42:17 04:28:03
99 M 82 Sven Ufken Wild Hogs 95 00:47:23 00:47:12 00:39:07 00:51:18 00:41:41 00:41:25 04:28:06
100 M 83 Jens Rose Boen 86 00:48:25 00:47:46 00:39:26 00:50:31 00:41:04 00:40:55 04:28:07
101 MJ 15 Saberi Mirways FCSO 99 00:49:12 00:47:00 00:39:14 00:50:01 00:40:57 00:41:50 04:28:14
102 M 84 Enno Klinkenborg jun. TV Norden 84 00:47:38 00:47:40 00:38:59 00:50:35 00:42:31 00:41:30 04:28:53
103 M 85 Hermann Hallmann Emder LG 62 00:46:55 00:46:33 00:39:25 00:51:31 00:41:54 00:42:37 04:28:55
104 M 86 Reemt Steenblock Baptisten Firrel 94 00:47:01 00:48:06 00:39:27 00:50:43 00:42:26 00:41:26 04:29:09
105 MJ 16 Keno Popp TSV Riepe 5 00:49:11 00:46:10 00:39:22 00:49:55 00:42:41 00:42:18 04:29:37
106 M 87 Frank Siemers Klingele Papierwerke 74 00:47:55 00:47:35 00:39:38 00:51:13 00:41:48 00:41:53 04:30:02
107 M 88 Timo Wessels Wreesmann Logistik 90 00:46:32 00:46:33 00:39:29 00:52:12 00:42:40 00:42:43 04:30:09
108 M 89 Thomas Baxmann Emder LG 66 00:48:34 00:47:40 00:39:35 00:50:39 00:41:35 00:42:31 04:30:34
109 M 90 Roland Klaue Bistro Harlekin / MTV Aurich 71 00:46:35 00:46:56 00:38:47 00:49:46 00:42:04 00:46:32 04:30:40
110 M 91 Carsten Piotrowski KGS Wittmund 79 00:46:34 00:47:34 00:39:33 00:51:18 00:42:49 00:42:58 04:30:46
111 W 2 Heike Piotrowski LG Harlingerland 82 00:46:35 00:47:35 00:39:34 00:51:18 00:42:50 00:42:57 04:30:49
112 M 92 Helge Plavenieks SV Dornum 77 00:47:13 00:48:40 00:39:40 00:51:53 00:41:47 00:42:04 04:31:17
113 W 3 Maggy Kannegießer Fortuna Logabirum 72 00:47:27 00:48:09 00:40:08 00:50:58 00:41:54 00:42:51 04:31:27
113 M 93 Enno Heidergott MTV Aurich 71 00:47:27 00:48:09 00:40:09 00:50:57 00:41:54 00:42:51 04:31:27
115 M 94 Reno Klostermann Briese Schiffahrt 89 00:50:37 00:46:56 00:39:20 00:50:05 00:41:57 00:42:55 04:31:50
116 M 95 Lars Schepker Rolf Janssen Gruppe 80 00:47:26 00:47:59 00:40:11 00:51:18 00:42:25 00:42:37 04:31:56
117 M 96 Walter Lambertz Team ENERCON 73 00:48:33 00:47:44 00:39:21 00:51:59 00:41:45 00:42:39 04:32:01
118 M 97 Jann Eyhusen SV Stern Schwerinsdorf 90 00:47:09 00:47:09 00:39:53 00:51:37 00:43:04 00:43:21 04:32:13
119 M 98 Jürgen Berlin Team ENERCON 74 00:47:59 00:47:49 00:40:06 00:51:50 00:41:40 00:42:51 04:32:15
120 M 99 Borchard Christians LG Ostfriesland 58 00:47:13 00:48:07 00:39:40 00:51:24 00:42:05 00:43:48 04:32:17
121 M 100 Arnd Siebelts He löpt noch Südarle 67 00:47:04 00:47:50 00:40:28 00:51:44 00:42:27 00:42:49 04:32:22
122 MJ 17 Moritz Röttger IGS Aurich-West 99 00:48:13 00:48:37 00:39:47 00:51:19 00:42:43 00:41:45 04:32:24
123 M 101 Ralf Feldmann "TaktLwG 71 ""R""" 72 00:48:18 00:48:13 00:40:06 00:50:42 00:42:10 00:42:59 04:32:28
124 M 102 Rößing Tammo WfbM BBB Aurich Wittmund 97 00:48:18 00:48:07 00:39:36 00:51:47 00:43:01 00:42:36 04:33:25
125 M 103 Frank Ostermoor Judo Team Leer VFR Heisfelde 71 00:47:41 00:47:10 00:40:06 00:51:40 00:43:59 00:43:00 04:33:36
125 M 103 Wilfried Busboom Posaunenchor Detern 71 00:46:43 00:48:12 00:40:13 00:51:41 00:42:43 00:44:04 04:33:36
127 M 105 Timo Lindemann Landkreis Leer 90 00:48:36 00:48:05 00:39:42 00:52:22 00:42:47 00:42:07 04:33:39
128 M 106 Marco Jakobs Bordeaux Metallbau 88 00:47:03 00:47:35 00:40:26 00:52:21 00:43:30 00:43:10 04:34:05
128 MJ 18 Marec Hoffmann Team Wilts 98 00:51:25 00:48:03 00:39:39 00:50:54 00:42:54 00:41:10 04:34:05
130 M 107 Marcel Claassen Störtebeker Loopers TVM 95 00:48:16 00:49:06 00:40:32 00:51:13 00:42:52 00:42:21 04:34:20
131 W 4 Insa Franzen LG TV Bunde 83 00:48:17 00:48:25 00:40:32 00:51:09 00:42:54 00:43:09 04:34:26
132 M 108 Volker Lübben REHAU AG + Co 82 00:48:08 00:48:24 00:40:14 00:52:04 00:43:10 00:42:47 04:34:47
133 M 109 Timo Böden Seefahrtschule Leer 95 00:50:46 00:48:43 00:39:09 00:52:26 00:41:40 00:42:08 04:34:52
134 M 110 Thomas Meents MTV Hohenkirchen 88 00:48:01 00:48:31 00:40:47 00:52:14 00:43:03 00:42:37 04:35:13
134 M 110 Wolfgang Pree LG Harlingerland 62 00:47:43 00:48:11 00:40:24 00:52:02 00:43:05 00:43:48 04:35:13
136 M 112 Bart Beute ELV Elektronik 75 00:47:36 00:47:57 00:39:58 00:52:16 00:44:38 00:42:57 04:35:22
137 M 113 Marvin Dahlke BS Werbetechnik 97 00:50:52 00:48:17 00:39:26 00:51:42 00:42:33 00:42:53 04:35:43
138 M 114 Rainer Menken LG Ostfriesland 77 00:47:37 00:48:17 00:40:08 00:51:45 00:42:40 00:45:30 04:35:57
139 M 115 Sven Weerda TV Apen 1893 74 00:49:36 00:49:33 00:40:31 00:51:31 00:42:32 00:42:23 04:36:06
140 MJ 19 Thorben Emkes Gymnasium Ulricianum Aurich PH801 99 00:47:59 00:47:56 00:40:20 00:53:12 00:44:11 00:42:33 04:36:11
141 M 116 Jan Schmidt running gag 92 00:49:07 00:48:45 00:40:18 00:51:48 00:43:07 00:43:09 04:36:14
142 M 117 Fred Hofmann LG Teutonia Stapelmoor 63 00:47:52 00:47:10 00:40:09 00:52:11 00:44:59 00:44:10 04:36:31
143 MJ 20 Nikolas Wulle Ulricianum SP802 S2 99 00:49:24 00:47:23 00:40:54 00:52:38 00:43:30 00:42:45 04:36:34
144 MJ 21 Derk Lantzius-Beninga IGS Aurich-West 98 00:48:31 00:48:32 00:39:47 00:52:55 00:42:59 00:43:52 04:36:36
145 M 118 Jürgen de Buhr "TaktLwG 71 ""R""" 63 00:48:34 00:48:41 00:40:46 00:52:04 00:43:01 00:43:41 04:36:47
146 MJ 22 Hannes Beek Bohlen & Doyen 98 00:48:34 00:47:33 00:39:35 00:52:48 00:43:47 00:44:31 04:36:48
147 M 119 Kai Bockmeyer Team ENERCON 84 00:48:49 00:49:14 00:40:27 00:52:50 00:42:42 00:42:57 04:36:59
148 M 120 Friso Gammelin Team Erdinger Alkoholfrei 79 00:48:09 00:50:31 00:40:17 00:51:58 00:42:56 00:43:23 04:37:14
149 M 121 Florian Lüpkes KS Gleitlager GmbH 91 00:49:20 00:49:22 00:40:29 00:52:23 00:43:20 00:42:21 04:37:15
150 M 122 Gordon Krull MTV Aurich 70 00:48:23 00:48:54 00:40:54 00:51:59 00:43:30 00:43:39 04:37:19
151 W 5 Frauke Buntjer LG TV Bunde 89 00:48:38 00:48:53 00:40:39 00:52:13 00:43:18 00:43:39 04:37:20
152 M 123 erwin best bestlooper 75 00:50:00 00:48:52 00:40:10 00:51:53 00:43:28 00:43:09 04:37:32
153 M 124 Jens Winterland TuS Eintracht Hinte 75 00:48:49 00:49:52 00:40:41 00:51:50 00:42:55 00:43:31 04:37:38
154 M 125 Tobias Feldmann Wreesmann Logistik 94 00:49:15 00:48:17 00:40:00 00:53:03 00:43:40 00:43:28 04:37:43
155 M 126 Wolfgang Wessels BSG Nordland Papier e.V. 73 00:50:42 00:48:58 00:40:30 00:51:44 00:42:29 00:43:23 04:37:46
156 M 127 Tobias Büchner Team ENERCON 88 00:49:30 00:49:48 00:40:05 00:53:02 00:42:39 00:43:02 04:38:06
156 M 127 Viktor Derr Spaß mit Sport 81 00:48:43 00:48:29 00:40:49 00:52:41 00:43:23 00:44:01 04:38:06
158 M 129 Werner Nesvera 63 00:48:51 00:49:06 00:41:12 00:52:26 00:43:35 00:43:28 04:38:38
159 M 130 Andree Balzen SV Ostfrisia Moordorf 83 00:49:59 00:50:06 00:40:34 00:51:47 00:43:05 00:43:08 04:38:39
160 MJ 23 Hauke Köhler UEG Leer 0 00:50:14 00:49:27 00:40:23 00:52:24 00:43:38 00:42:42 04:38:48
161 MJ 24 Marko Bilanovic Gymnasium Ulricianum Aurich SP802 S2 99 00:49:46 00:50:06 00:39:48 00:53:43 00:43:01 00:42:29 04:38:53
162 M 131 Jonathan Binder Leinerstift e.V. 88 00:51:28 00:49:25 00:39:58 00:52:36 00:42:59 00:42:32 04:38:58
163 M 132 Günther Kolthoff LG TV Bunde 75 00:48:16 00:48:54 00:40:32 00:52:58 00:44:28 00:43:53 04:39:01
164 M 133 Sven Reeßing BSG Nordland Papier e.V. 71 00:49:19 00:49:16 00:40:34 00:52:20 00:44:16 00:43:22 04:39:07
165 M 134 Timo Langer TSV Jahn Carolinensiel 73 00:48:55 00:49:38 00:40:56 00:52:51 00:43:30 00:43:46 04:39:36
166 M 135 Sascha Ahlers Stapel 78 00:49:36 00:49:32 00:40:31 00:52:19 00:43:28 00:44:22 04:39:48
167 M 136 Johannes Janssen Bünting Runner 84 00:57:22 00:48:31 00:39:19 00:50:44 00:41:33 00:42:25 04:39:54
168 M 137 Kurt Eden TV Norden 58 00:48:29 00:49:11 00:41:02 00:53:30 00:44:29 00:43:37 04:40:18
169 M 138 Henning Hempen Fenestra Nordwest 85 00:50:09 00:49:37 00:40:53 00:52:33 00:43:48 00:43:32 04:40:32
170 M 139 Stephan Janßen Team Aaron Power 73 00:51:49 00:50:36 00:41:09 00:51:34 00:42:41 00:42:45 04:40:34
171 M 140 Sönke Buß obw Emden 97 00:50:08 00:49:42 00:40:16 00:54:01 00:43:31 00:42:59 04:40:37
172 M 141 Tobias Eichhorn "TaktLwG 71 ""R""" 83 00:48:31 00:49:35 00:40:43 00:53:33 00:44:51 00:43:29 04:40:42
173 M 142 Torben Daniel VW Emden 96 00:51:19 00:49:41 00:41:06 00:51:30 00:43:24 00:43:44 04:40:44
174 M 143 Lambertus Hinders Leer 66 00:47:36 00:49:26 00:41:27 00:53:37 00:44:05 00:44:50 04:41:01
175 MJ 25 Aaron Janßen FCSO SII 99 00:49:54 00:48:38 00:41:00 00:52:16 00:44:43 00:44:36 04:41:07
176 MJ 26 Helmut Kleen WfbM BBB Aurich Wittmund 98 00:50:37 00:49:24 00:40:35 00:52:54 00:44:04 00:43:39 04:41:13
177 M 144 Helmut Gerdes Feder & Bett Bettenfachgeschäft 72 00:48:40 00:48:52 00:41:25 00:53:41 00:44:07 00:44:29 04:41:14
178 M 145 Holger Boekhoff-Uphoff Wreesmann Logistik 75 00:49:30 00:49:06 00:41:18 00:53:51 00:43:49 00:43:54 04:41:28
179 M 146 Jens Schubert Völlenerkönigsfehn 82 00:49:32 00:50:42 00:41:28 00:52:47 00:43:02 00:43:59 04:41:30
180 M 147 Tönjes Meyer TSV Hesel 58 00:48:24 00:49:21 00:40:55 00:53:22 00:44:59 00:44:37 04:41:38
181 M 148 Volker Asche LSF Oldenburg 74 00:49:30 00:49:41 00:42:14 00:52:55 00:43:40 00:43:42 04:41:42
182 MJ 27 Leon Karge Gymnasium Ulricianum 1 00:51:05 00:50:00 00:39:57 00:53:58 00:43:49 00:43:00 04:41:49
183 M 149 Mario Schewe KS Gleitlager GmbH 91 00:49:41 00:49:21 00:41:40 00:53:14 00:43:37 00:44:27 04:42:00
184 M 150 Andreas Schneider Aurich 61 00:50:03 00:50:13 00:40:44 00:51:55 00:43:12 00:46:00 04:42:07
185 M 151 Marvin Maas SV Wymeer/Boen 95 00:53:00 00:49:49 00:40:41 00:52:39 00:43:00 00:43:03 04:42:12
186 W 6 Nina Wessalowski LSF Oldenburg 74 00:50:09 00:49:59 00:41:37 00:53:34 00:43:39 00:43:27 04:42:25
186 M 152 Frank Bartsch LSF Oldenburg 72 00:50:08 00:49:59 00:41:37 00:53:33 00:43:40 00:43:28 04:42:25
188 M 153 Gerriet-Thomas Janßen LG Ostfriesland 70 00:51:04 00:48:45 00:41:37 00:52:57 00:43:31 00:44:36 04:42:30
188 M 153 Simon Pflüger Wild Hogs 94 00:49:31 00:49:43 00:40:55 00:54:32 00:43:57 00:43:52 04:42:30
190 M 155 Matthias Lohmeyer Remels 83 00:49:34 00:50:15 00:41:19 00:54:06 00:43:37 00:44:03 04:42:54
191 M 156 Claus Michaelsen Running for Jesus 69 00:49:24 00:49:11 00:41:53 00:53:49 00:44:32 00:44:08 04:42:57
192 M 157 Sebastian Stürzl ArtLetik 86 00:49:50 00:49:57 00:40:56 00:54:00 00:44:21 00:44:09 04:43:13
193 MJ 28 Jarek Saathoff IGS Waldschule Egels 3 00:49:27 00:48:20 00:40:50 00:54:37 00:44:36 00:45:25 04:43:15
194 M 158 Andreas Langensiepen Pro Zentralklinik 70 00:50:30 00:49:32 00:41:21 00:53:39 00:44:20 00:44:03 04:43:25
195 M 159 Michael Rust BBS Aurich 84 00:51:15 00:50:38 00:41:42 00:52:26 00:43:19 00:44:12 04:43:32
196 M 160 Kirschke Rolf Team ENERCON 65 00:49:42 00:48:51 00:41:14 00:53:15 00:44:23 00:46:08 04:43:33
197 M 161 Jens Mocha UEG Leer 78 00:49:59 00:50:08 00:41:59 00:53:06 00:43:52 00:44:30 04:43:34
198 M 162 Matthias Merker Spvgg Nordstern Upleward Gassco 74 00:50:38 00:50:46 00:41:48 00:53:18 00:43:19 00:43:50 04:43:39
199 M 163 Hans-Peter Stahn LT TuS Aurich-Ost 56 00:49:56 00:50:23 00:41:40 00:53:42 00:43:34 00:44:32 04:43:47
200 M 164 Carsten Schurwanz Aurich 65 00:48:30 00:49:09 00:41:23 00:55:15 00:44:32 00:45:05 04:43:54
201 M 165 Michael Zimmermann MTV Aurich 66 00:48:25 00:49:01 00:40:26 00:56:43 00:44:49 00:44:32 04:43:56
202 M 166 Matthias Pralle Team ENERCON 85 00:52:13 00:51:55 00:41:22 00:52:40 00:43:20 00:42:32 04:44:02
203 M 167 Manfred Schlachter traba-team 78 00:49:36 00:50:15 00:41:43 00:54:18 00:44:19 00:43:56 04:44:07
204 M 168 Wilko Liebetrau TRAUCO Gruppe 77 00:50:48 00:50:39 00:41:39 00:53:23 00:43:22 00:44:19 04:44:10
205 M 169 Olaf Eilts SV Ochtersum 73 00:50:17 00:49:34 00:41:24 00:53:54 00:44:05 00:45:00 04:44:14
206 M 170 Onno Fleßner Team ENERCON 79 00:50:28 00:50:24 00:41:42 00:53:24 00:44:10 00:44:15 04:44:23
207 M 171 Frank Kruse VW Emden 79 00:50:57 00:50:06 00:41:26 00:53:53 00:44:02 00:44:14 04:44:38
208 M 172 Jonas Aggen Lammertsfehn 96 00:50:44 00:51:39 00:41:43 00:53:44 00:43:22 00:43:45 04:44:57
209 M 173 Wilko Herten Finanzamt Aurich 92 00:50:42 00:51:02 00:41:46 00:53:47 00:44:08 00:43:42 04:45:07
209 M 173 Marco Claassen Störtebeker Loopers TVM 88 00:49:09 00:50:41 00:41:25 00:53:18 00:44:58 00:45:36 04:45:07
211 M 175 Andreas Fischbach Team ENERCON 87 00:49:18 00:51:00 00:41:42 00:54:29 00:44:21 00:44:23 04:45:13
212 M 176 Frank Lünemann MTV Aurich 77 00:51:29 00:51:54 00:43:46 00:55:35 00:46:05 00:36:37 04:45:26
212 M 176 Jens Saathoff Dekra Aurich 77 00:51:42 00:51:02 00:42:02 00:53:31 00:43:30 00:43:39 04:45:26
214 M 178 Bastian Kahlert Brandschutz VW Emden 85 00:50:09 00:51:32 00:42:24 00:53:21 00:43:42 00:44:21 04:45:29
215 W 7 Maike Franken Liberty Blue 79 00:50:06 00:50:19 00:41:57 00:54:19 00:44:06 00:44:49 04:45:36
216 M 179 Ocko Mennebäck Krankengymnastik Bergmann 95 00:49:07 00:50:17 00:41:54 00:55:29 00:44:24 00:44:29 04:45:40
217 M 180 Harald Meyeraan Loppersum 64 00:49:52 00:51:24 00:41:50 00:53:47 00:44:11 00:44:45 04:45:49
218 M 181 Dr. Stefan Ubben MAN Diesel & Turbo SE 70 00:50:22 00:50:11 00:42:19 00:54:11 00:44:32 00:44:17 04:45:52
219 MJ 29 Sönke Taapken Team Möbel Buss 98 00:52:37 00:49:33 00:42:27 00:53:21 00:44:08 00:43:49 04:45:55
220 M 182 Hajo Ploch SV Ochtersum 76 00:51:15 00:50:35 00:41:59 00:54:04 00:44:27 00:43:36 04:45:56
221 M 183 Uwe Frühling Lions Club Ihlow/Südbrookmerland 69 00:50:43 00:50:31 00:41:31 00:53:38 00:44:26 00:45:08 04:45:57
222 W 8 Claudia Janssen TV Norden 80 00:50:23 00:50:14 00:42:21 00:53:39 00:44:03 00:45:27 04:46:07
223 M 184 Claas Müller HG Jever/Schortens 78 00:51:17 00:51:14 00:42:01 00:53:15 00:43:36 00:44:48 04:46:11
224 M 185 Eckhard Sanders SuS Emden 66 00:50:11 00:49:43 00:41:55 00:54:34 00:44:54 00:44:55 04:46:12
224 MJ 30 Jonas von Glisczynski IGS Waldschule Egels 0 00:57:01 00:50:02 00:41:37 00:52:47 00:43:05 00:41:40 04:46:12
226 M 186 Marco Julian Schäfer LGO/Scharff/Trauco 92 00:50:18 00:50:44 00:41:34 00:54:00 00:45:08 00:44:29 04:46:13
227 M 187 Marcel Brahms KTM-Gang 94 00:50:16 00:50:25 00:42:24 00:54:43 00:44:36 00:44:04 04:46:28
228 M 188 Wilhelm Enders REHAU AG + Co 67 00:48:28 00:53:19 00:41:39 00:54:02 00:43:56 00:45:15 04:46:39
229 M 189 Dieter Janssen LT SV Ems Jemgum 64 00:49:43 00:48:37 00:40:48 00:52:28 00:46:28 00:48:44 04:46:48
230 M 190 Wilhelm Kruse Team Möbel Buss 66 00:49:43 00:50:18 00:42:24 00:54:08 00:45:34 00:45:02 04:47:09
231 M 191 Gerd Puse Sparkasse LeerWittmund 63 00:50:59 00:50:52 00:42:23 00:53:50 00:44:15 00:44:51 04:47:10
232 M 192 Ralf Ammermann Moormerland 67 00:50:07 00:50:50 00:42:31 00:54:09 00:44:29 00:45:10 04:47:16
232 M 192 Hans Jürgen van der Kamp ELG 56 00:51:27 00:50:37 00:41:42 00:54:41 00:44:29 00:44:20 04:47:16
234 MJ 31 Sebastian Buss UEG Leer 0 00:50:56 00:50:25 00:40:57 00:54:42 00:45:38 00:44:41 04:47:19
235 MJ 32 Johannes Hanschke FCSO 0 00:54:13 00:52:39 00:41:08 00:54:21 00:42:40 00:42:25 04:47:26
236 M 194 Uwe Meister Stadtwerke Leer Loopers 79 00:52:17 00:51:22 00:41:50 00:54:11 00:43:48 00:43:59 04:47:27
237 M 195 Thorsten Wasmuth KS Gleitlager GmbH 71 00:50:26 00:50:43 00:42:20 00:54:31 00:44:39 00:44:49 04:47:28
238 MJ 33 Max Franke UEG Leer 99 00:50:06 00:51:06 00:41:55 00:55:05 00:44:51 00:44:32 04:47:35
239 M 196 Uwe Kastner Meyer Werft 71 00:52:16 00:51:34 00:41:53 00:54:08 00:43:47 00:43:58 04:47:36
240 M 197 Michael Apel GTC 73 00:50:38 00:51:15 00:42:23 00:53:45 00:44:19 00:45:20 04:47:40
241 M 198 Bernd Boettcher Team ENERCON 76 00:52:02 00:51:49 00:42:25 00:52:37 00:44:11 00:44:45 04:47:49
242 M 199 Björn Heuermann Subbikes 78 00:51:37 00:50:44 00:42:18 00:54:10 00:44:34 00:44:40 04:48:03
243 M 200 Marco Willems Meyer Werft 86 00:51:32 00:51:06 00:42:02 00:55:04 00:44:42 00:43:46 04:48:12
244 M 201 Arne Beitelmann OLB-Ostfriesland 87 00:51:11 00:50:28 00:42:04 00:53:49 00:44:30 00:46:13 04:48:15
245 M 202 Jens Krumminga 84 00:52:08 00:51:33 00:42:25 00:53:37 00:44:15 00:44:21 04:48:19
246 WJ 3 Katharina Saathoff FCSO 0 00:50:41 00:50:55 00:42:18 00:54:08 00:44:56 00:45:24 04:48:22
247 M 203 Stefan Stomberg Ihlow 68 00:50:50 00:50:39 00:42:18 00:54:47 00:44:55 00:45:00 04:48:29
247 M 203 Otto Bussen Arends & Bussen 71 00:52:45 00:50:01 00:41:35 00:54:21 00:45:04 00:44:43 04:48:29
249 1 Thomas Wulle Stadt Aurich 0 00:50:51 00:50:40 00:42:33 00:54:43 00:44:22 00:45:26 04:48:35
250 M 205 Arne Moritz Seefahrtschule Leer 95 00:52:39 00:51:03 00:41:25 00:54:08 00:45:13 00:44:11 04:48:39
251 M 206 Stefan Rabenberg Landkreis Leer 87 00:51:40 00:50:33 00:42:29 00:54:07 00:44:51 00:45:14 04:48:54
252 MJ 34 Henning Jibben LT TuS Holtriem 99 00:51:17 00:50:57 00:42:25 00:54:17 00:45:19 00:44:49 04:49:04
253 MJ 35 Tobias Dröst FCSO 0 00:53:32 00:52:09 00:42:41 00:55:04 00:43:31 00:42:19 04:49:16
254 M 207 Dieter Tjaden Rolf Janssen Gruppe 69 00:51:22 00:51:05 00:42:41 00:54:24 00:44:45 00:45:12 04:49:29
255 M 208 Mario Huxsohl Veenhusen 75 00:51:05 00:50:46 00:41:34 00:55:57 00:45:30 00:44:43 04:49:35
256 M 209 Thomas Munk Rhauderfehn 68 00:51:00 00:51:31 00:42:56 00:54:22 00:45:10 00:44:40 04:49:39
257 M 210 Fredo Hayungs LT TuS Aurich-Ost 67 00:50:16 00:50:39 00:42:34 00:55:09 00:45:29 00:45:35 04:49:42
257 M 210 Malte Dieling Team ENERCON 89 00:51:21 00:52:20 00:42:03 00:54:14 00:44:53 00:44:51 04:49:42
259 M 212 Andre Boomgaarden Eben-Eser Moormerland 77 00:51:09 00:50:55 00:42:38 00:54:39 00:44:57 00:45:31 04:49:49
260 MJ 36 Mauritz Wilmering NIGE 0 00:51:28 00:50:40 00:42:25 00:54:54 00:45:58 00:44:27 04:49:52
261 M 213 Sergej Moor KS Gleitlager GmbH 74 00:51:33 00:51:30 00:42:35 00:55:06 00:44:23 00:44:48 04:49:55
262 M 214 Uwe Hüls TV Norden 63 00:50:15 00:52:34 00:42:40 00:55:17 00:44:25 00:44:54 04:50:05
263 W 9 Steffi Brahms LT TuS Aurich-Ost 74 00:51:20 00:50:38 00:42:32 00:55:14 00:44:59 00:45:26 04:50:09
264 M 215 Timo Möhlmann Raiffeisenbank Moormerland 95 00:50:41 00:51:34 00:42:36 00:53:02 00:45:41 00:46:38 04:50:12
265 M 216 ARNO JIBBEN LT TuS Holtriem 69 00:50:09 00:50:58 00:42:47 00:54:45 00:45:30 00:46:13 04:50:22
266 MJ 37 Richard Corsten Gymnasium Ulricianum Aurich Sek 2 99 00:49:34 00:51:51 00:42:59 00:55:24 00:44:54 00:45:43 04:50:25
267 M 217 Frank Tabbert LG Ostfriesland / Gassco 65 00:50:42 00:50:46 00:42:30 00:54:40 00:44:54 00:46:57 04:50:29
268 M 218 Michael Stahlberg Störtebeker Loopers TVM 75 00:51:18 00:51:25 00:42:55 00:54:37 00:44:47 00:45:35 04:50:37
269 M 219 Edgar Backer Victorbur 65 00:50:45 00:50:35 00:41:55 00:55:43 00:46:26 00:45:22 04:50:46
270 M 220 Ingo Beening BBS Aurich 70 00:49:36 00:52:04 00:41:54 00:55:42 00:46:14 00:45:22 04:50:52
271 M 221 Stephan Schmidt Team ENERCON 86 00:51:49 00:51:26 00:42:28 00:54:46 00:45:13 00:45:11 04:50:53
272 M 222 Stefan Schild Hartmann Group 64 00:51:47 00:51:16 00:42:42 00:54:49 00:44:52 00:45:36 04:51:02
273 M 223 Udo Harms Team Heidhörn 81 00:50:49 00:50:55 00:42:23 00:55:55 00:45:40 00:45:21 04:51:03
274 M 224 Rainer Bohlen LG Uplengen 87 00:51:19 00:50:47 00:42:20 00:55:25 00:45:18 00:46:07 04:51:16
275 M 225 Ralf von der Assen Team Laufrausch Oldenburg 81 00:51:24 00:51:00 00:42:20 00:55:48 00:45:04 00:45:41 04:51:17
275 M 225 Andy Sielmann Fitness im Feedback 71 00:50:45 00:50:49 00:42:48 00:55:57 00:45:48 00:45:10 04:51:17
277 M 227 Sören Kohlert IGS Aurich-West 82 00:50:59 00:51:19 00:42:08 00:55:24 00:45:40 00:46:00 04:51:30
278 M 228 Thomas Lücht Ammerland-Klinik Westerstede 79 00:52:41 00:51:53 00:42:31 00:55:02 00:44:24 00:45:06 04:51:37
279 W 10 Inka Krull LT TuS Aurich-Ost 75 00:51:22 00:51:55 00:42:57 00:55:35 00:44:54 00:45:26 04:52:09
280 M 229 Herbert Möller STV Sedelsberg / Peheim 62 00:50:40 00:52:23 00:43:21 00:55:03 00:45:23 00:45:21 04:52:11
281 M 230 Ewald Meyer VW Emden 60 00:50:51 00:50:41 00:43:11 00:55:28 00:46:05 00:46:08 04:52:24
282 M 231 Tammo Kasten 88 00:53:29 00:51:53 00:43:48 00:55:19 00:44:10 00:43:58 04:52:37
283 M 232 Frank Oltrop Blau-Weiß Emden-Borssum 65 00:50:51 00:51:03 00:42:46 00:55:04 00:46:14 00:46:40 04:52:38
284 M 233 Michael Lindtner Team Molkerei Rücker 70 00:50:59 00:50:59 00:43:07 00:54:35 00:46:31 00:46:34 04:52:45
285 M 234 Olaf Schmidt Team ENERCON 64 00:51:27 00:51:28 00:42:37 00:55:03 00:45:44 00:46:32 04:52:51
286 M 235 Eric Bootjer RVB Aurich/Uplengen 66 00:51:09 00:51:22 00:42:41 00:55:32 00:45:43 00:46:27 04:52:54
287 M 236 Andre Müller Meyer Werft 76 00:52:38 00:51:38 00:42:44 00:55:00 00:45:36 00:45:19 04:52:55
288 M 237 Johannes Willms Baptisten Firrel 69 00:51:05 00:51:40 00:42:37 00:55:12 00:45:26 00:46:57 04:52:57
289 W 11 Becci Damm Emder LG 83 00:50:45 00:50:55 00:42:46 00:55:17 00:46:39 00:46:43 04:53:05
290 M 238 Ralf Damm Emder LG 74 00:50:46 00:50:56 00:42:46 00:55:18 00:46:40 00:46:42 04:53:08
291 M 239 Florian Hegele LG Fliegerhorst Upjever 91 00:49:23 00:50:05 00:42:40 00:58:18 00:46:43 00:46:03 04:53:12
292 M 240 Sascha Kieslich SupaFans DieBayan 79 00:50:09 00:50:31 00:42:49 00:57:16 00:45:58 00:46:53 04:53:36
293 M 241 Lars Nielsen Kdo SES 77 00:51:45 00:52:21 00:43:02 00:56:09 00:45:16 00:45:12 04:53:45
294 M 242 Andreas Janßen Neukamperfehn 67 00:52:06 00:51:56 00:42:51 00:55:06 00:45:32 00:46:20 04:53:51
295 M 243 Dennis Hübner LT TuS Aurich-Ost 78 00:51:27 00:51:26 00:43:07 00:55:13 00:45:31 00:47:08 04:53:52
296 M 244 Manuel Schaefer Einzelgänger 82 00:51:57 00:51:40 00:42:45 00:56:02 00:45:52 00:45:49 04:54:05
297 W 12 Susanne Schmitz LSF Oldenburg 71 00:51:29 00:53:30 00:43:02 00:55:09 00:45:23 00:46:07 04:54:40
298 M 245 Clemens Köster MTV Aurich 73 00:51:14 00:50:42 00:42:36 00:59:30 00:47:55 00:42:47 04:54:44
299 MJ 38 Manuel Strauß KGS Wiesmoor 3 00:51:05 00:51:06 00:43:13 01:00:22 00:45:31 00:43:30 04:54:47
300 MJ 39 Tammo Müller SV Spetzerfehn 99 00:57:00 00:52:33 00:41:44 00:54:30 00:44:42 00:44:22 04:54:51
301 M 246 Harald Leu Polizeistation Filsum 71 00:53:05 00:52:04 00:42:31 00:55:45 00:45:11 00:46:20 04:54:56
302 M 247 Lothar Geisemeyer Bünting Runner 59 00:51:43 00:51:31 00:43:58 00:55:48 00:45:54 00:46:07 04:55:01
303 M 248 Wolfgang Häßner obw Emden 77 00:58:05 00:52:30 00:42:45 00:54:47 00:43:35 00:43:20 04:55:02
304 M 249 Wolfgang Peters TuS Eintracht Hinte 67 00:51:54 00:52:12 00:43:18 00:55:32 00:45:31 00:46:36 04:55:03
304 MJ 40 Marlon-Vincent Harms IGS Waldschule Egels 2 00:53:50 00:50:03 00:41:40 00:54:38 00:46:26 00:48:26 04:55:03
306 M 250 Thorsten Müller Herzkinder Ostfriesland / Schüt-Duis 72 00:51:13 00:51:39 00:43:07 00:56:06 00:46:34 00:46:32 04:55:11
307 M 251 Carsten Jürgens "TaktLwG 71 ""R""" 71 00:52:20 00:52:49 00:43:06 00:55:33 00:45:33 00:45:52 04:55:13
308 MJ 41 Frederik Waalkens UEG Leer 99 00:52:27 00:52:00 00:43:02 00:56:35 00:45:43 00:45:28 04:55:15
308 M 252 Michael Fokken VW Emden 71 00:53:13 00:51:39 00:43:18 00:55:55 00:45:53 00:45:17 04:55:15
310 M 253 Lothar Meyerhoff Störtebeker Loopers TVM 61 00:51:25 00:51:48 00:44:00 00:55:37 00:45:58 00:46:33 04:55:21
311 M 254 Jan Boersma Rolf Janssen Gruppe 83 00:51:11 00:51:49 00:42:51 00:56:12 00:46:45 00:46:37 04:55:25
312 M 255 Danny Albers Feder & Bett Bettenfachgeschäft 82 00:55:12 00:53:25 00:43:20 00:55:11 00:44:03 00:44:23 04:55:34
312 M 255 Rohulla Mahsoumi BauCon Container 90 00:55:02 00:49:44 00:42:05 00:56:14 00:44:59 00:47:30 04:55:34
314 M 257 Günther Wilken TuS Leerhafe-Hovel e.V. 68 00:51:53 00:52:06 00:43:17 00:55:38 00:46:18 00:46:24 04:55:36
315 M 258 Jens Korporal KS Gleitlager GmbH 81 00:51:43 00:52:10 00:43:37 00:55:29 00:46:17 00:46:32 04:55:48
316 M 259 Holger Schulte Schulte Dental Filsum 75 00:53:45 00:52:02 00:42:34 00:55:45 00:45:18 00:46:26 04:55:50
317 M 260 Jens Fricke Aurich 85 00:53:47 00:52:23 00:43:49 00:56:07 00:44:36 00:45:10 04:55:52
318 M 261 Jürgen Albers Klinikum Leer 69 00:52:29 00:51:46 00:42:39 00:56:12 00:46:31 00:46:19 04:55:56
319 MJ 42 Hendrik Landmann KGS Wiesmoor 1 00:54:25 00:53:18 00:42:52 00:55:18 00:45:07 00:44:57 04:55:57
320 M 262 Dirk Schacha ORGADATA 71 00:53:11 00:51:45 00:44:12 00:54:44 00:46:26 00:45:42 04:56:00
321 WJ 4 Lotte Janssen Gymnasium Ulricianum Aurich 4 00:52:37 00:50:55 00:43:40 00:55:42 00:47:04 00:46:05 04:56:03
322 MJ 43 Mathis Walter Ulricianum 3 00:52:42 00:51:02 00:43:44 00:55:14 00:47:13 00:46:16 04:56:11
322 M 263 Tim Grübner Sparkasse Aurich-Norden 75 00:52:05 00:51:42 00:43:23 00:56:03 00:46:09 00:46:49 04:56:11
324 M 264 Christoph Krämer LG Fliegerhorst Upjever 84 00:51:48 00:51:46 00:43:17 00:56:02 00:47:12 00:46:09 04:56:14
324 MJ 44 Jacomo Harms IGS Waldschule Egels 1 00:53:49 00:51:14 00:41:41 00:54:37 00:46:27 00:48:26 04:56:14
326 M 265 Karsten Janssen Bohlen & Doyen 81 00:51:19 00:52:20 00:43:39 00:55:56 00:46:49 00:46:13 04:56:16
327 M 266 Martin Koch Loga 66 00:51:55 00:51:46 00:43:16 00:56:53 00:46:19 00:46:09 04:56:18
328 M 267 Folkert Redenius LT TuRa 07 Westrhauderfehn 57 00:50:58 00:51:22 00:43:39 00:56:15 00:45:55 00:48:17 04:56:26
329 M 268 Klaus Kayser Klinikum Leer 68 00:52:20 00:51:46 00:42:56 00:56:11 00:46:37 00:46:42 04:56:32
330 M 269 Matthias Gapp "TaktLwG 71 ""R""" 95 00:56:43 00:52:06 00:43:57 00:54:34 00:43:34 00:45:39 04:56:33
331 M 270 Andre Tammen Lücht & Palm GmbH 95 00:50:45 00:53:21 00:43:01 00:57:01 00:46:21 00:46:05 04:56:34
332 W 13 Karin Graf Watt`n Loopers SV Dornum 69 00:52:16 00:51:53 00:43:03 00:56:44 00:46:07 00:46:33 04:56:36
332 MJ 45 Renko Engels Maler Engels Holterfehn 0 00:53:15 00:52:00 00:42:54 00:55:28 00:46:55 00:46:04 04:56:36
334 W 14 Claudia Lünemann DRK Aurich 78 00:51:30 00:51:57 00:43:50 00:55:25 00:46:04 00:47:51 04:56:37
335 W 15 Herma Kobuch LT Schafhauser Wald 68 00:51:59 00:52:09 00:43:12 00:55:38 00:46:53 00:46:47 04:56:38
336 M 271 Roland Krause ORGADATA 67 00:52:48 00:52:40 00:43:19 00:55:59 00:46:19 00:45:46 04:56:51
337 M 272 Hermann-Josef Kässens BSG Nordland Papier e.V. 65 00:52:25 00:51:17 00:43:19 00:57:01 00:45:54 00:47:13 04:57:09
338 MJ 46 Hauke Sandersfeld FCSO 1 00:54:18 00:52:09 00:42:50 00:56:39 00:45:32 00:45:51 04:57:19
338 M 273 Stefan Koch "TaktLwG 71 ""R""" 73 00:51:26 00:51:02 00:44:53 00:55:47 00:46:09 00:48:02 04:57:19
340 M 274 Christian Domschky LT TuS Aurich-Ost 79 00:51:07 00:52:14 00:43:01 00:57:03 00:47:46 00:46:12 04:57:23
341 M 275 Lukas Wedig ENOVA 92 00:56:35 00:54:11 00:43:00 00:52:46 00:43:25 00:47:31 04:57:28
342 M 276 Cedric Schild Freunde der kleinen Allee 97 00:51:27 00:52:18 00:42:33 00:57:21 00:46:45 00:47:05 04:57:29
343 M 277 Thomas Brem MTV Aurich 70 00:51:07 00:50:39 00:42:32 00:55:14 00:45:00 00:52:58 04:57:30
344 M 278 Ralf Reents LG Harlingerland 69 00:52:20 00:53:14 00:43:42 00:55:45 00:45:56 00:46:34 04:57:31
345 M 279 Klaus Veenker 67 00:52:37 00:51:51 00:43:35 00:55:43 00:46:56 00:47:03 04:57:45
346 M 280 Wilko Meinema Meyer Werft 87 00:53:10 00:51:44 00:43:07 00:56:09 00:47:17 00:46:27 04:57:54
347 M 281 Udo Bussen EWE-Wattloopers 88 00:52:49 00:53:17 00:43:15 00:56:28 00:46:01 00:46:07 04:57:57
348 M 282 Nico Meppen REHAU AG + Co / TSV Jahn Carolinensiel 78 00:52:51 00:53:32 00:43:07 00:56:16 00:46:02 00:46:22 04:58:10
349 M 283 Pascal Rischebode Pickenpack Seafoods 86 00:54:01 00:53:30 00:44:04 00:55:59 00:45:08 00:45:45 04:58:27
350 M 284 Alex Borus HOLIDAY LAND Borus - Bunde 84 00:52:44 00:53:18 00:43:08 00:56:45 00:46:35 00:45:58 04:58:28
351 M 285 Jens Klaassen LG Glave Gruppe 87 00:53:07 00:53:01 00:42:34 00:56:55 00:47:56 00:45:14 04:58:47
352 M 286 Martin Wülfrath Oldenburg 74 00:58:51 00:50:55 00:42:32 00:58:39 00:44:24 00:43:35 04:58:56
353 M 287 Hilko Kruse STRABAG AG 70 00:53:16 00:52:42 00:43:35 00:56:35 00:46:10 00:46:41 04:58:59
354 M 288 Holger Tamminga TV Norden 69 00:53:11 00:53:14 00:43:48 00:56:22 00:45:56 00:46:36 04:59:07
355 M 289 Alex Thomassen BBC Chartering GmbH 90 00:51:04 00:59:09 00:43:11 00:55:28 00:44:53 00:45:23 04:59:08
355 M 289 Matthias Böse SV Stikelkamp 70 00:52:47 00:52:26 00:43:31 00:56:56 00:46:43 00:46:45 04:59:08
357 W 16 Verena Lübbers Anwaltskanzlei Dr.Fenner, Bockhöfer & Henkys 81 00:52:21 00:52:10 00:44:22 00:55:31 00:47:21 00:47:37 04:59:22
358 M 291 Fredy Hedemann Team Möbel Buss 62 00:53:08 00:52:37 00:44:08 00:56:49 00:46:26 00:46:19 04:59:27
359 M 292 Arno Grünefeld Liberty Blue 71 00:53:59 00:52:27 00:43:19 00:56:01 00:46:26 00:47:26 04:59:38
360 M 293 Reinhard de Vries Ost-Victorbur 61 00:50:56 00:51:02 00:43:34 01:01:10 00:46:49 00:46:16 04:59:47
361 M 294 Herbert Nordbrock Weener Plastik 67 00:52:24 00:52:16 00:43:53 00:57:22 00:46:56 00:47:00 04:59:51
362 MJ 47 Leo Barenthin NIGE 98 00:52:39 00:52:41 00:43:17 00:57:32 00:47:18 00:46:28 04:59:55
363 M 295 Mike Smidt Team Erdinger Alkoholfrei 71 00:54:34 00:52:37 00:43:47 00:56:23 00:46:00 00:46:39 05:00:00
364 M 296 Johann Doden Emder LG 59 00:52:08 00:52:31 00:43:54 00:56:40 00:46:23 00:48:25 05:00:01
365 M 297 Jan Kleen EWE-Wattloopers 84 00:53:31 00:53:03 00:43:03 00:57:25 00:46:22 00:46:39 05:00:03
366 M 298 Tom Winkler Seefahrtschule Leer 96 00:52:30 00:54:01 00:43:01 01:00:15 00:44:46 00:45:36 05:00:09
367 M 299 Nils Petersohn TV Bergkrug 69 00:53:12 00:53:00 00:43:35 00:56:48 00:46:56 00:46:42 05:00:13
368 M 300 André Hoppen NW Steuerberatungsgesellschaft mbH 93 01:00:20 00:52:56 00:42:55 00:54:47 00:44:34 00:44:46 05:00:18
369 M 301 Robert Frerichs TV Norden 74 00:54:01 00:52:13 00:43:00 00:56:27 00:47:52 00:46:50 05:00:23
370 M 302 Thomas Giezel LT TuS Aurich-Ost 75 00:53:14 00:52:22 00:43:50 00:56:41 00:47:22 00:46:58 05:00:27
371 M 303 Siebo Hicken Hicken EnergieTec 66 00:53:25 00:52:33 00:43:40 00:57:04 00:46:27 00:47:27 05:00:36
372 M 304 Jelto Nannen Team Aaron Power 96 01:00:31 00:52:04 00:42:18 00:54:28 00:44:45 00:46:35 05:00:41
373 M 305 Jens Akkermann M. Neemann OHG 83 00:53:38 00:53:13 00:43:40 00:56:01 00:47:18 00:46:53 05:00:43
374 M 306 Hartmut Ukena Hinte 68 00:51:25 00:53:28 00:44:08 00:57:58 00:47:24 00:46:29 05:00:52
375 MJ 48 Tjark Pistoor KGS Wiesmoor 2 00:52:21 00:53:04 00:43:28 00:57:25 00:47:06 00:47:33 05:00:57
376 M 307 Keven Janssen TS Aluminium 91 00:52:54 00:52:56 00:43:31 00:57:29 00:46:49 00:47:21 05:01:00
377 M 308 Erwin Deutschmann TSV Hesel 66 00:53:25 00:52:38 00:43:38 00:56:52 00:47:24 00:47:04 05:01:01
377 M 308 Hartmut Meyerhoff Loga 62 00:53:56 00:53:36 00:43:32 00:56:48 00:46:24 00:46:45 05:01:01
379 M 310 Rico Storm Kdo SES 87 00:53:43 00:53:57 00:43:37 00:57:06 00:45:51 00:46:48 05:01:02
380 M 311 Klaus Weerts Feder & Bett Bettenfachgeschäft 86 00:53:18 00:53:46 00:43:44 00:57:19 00:47:07 00:45:52 05:01:06
381 M 312 Arno Dreesman LHV 76 00:53:50 00:52:57 00:44:03 00:56:39 00:46:36 00:47:06 05:01:11
382 M 313 Ingo Haake AOK - Die Gesundheitskasse 69 00:52:38 00:52:26 00:44:06 00:56:34 00:47:39 00:47:56 05:01:19
383 MJ 49 Thilo Nannen Team Aaron Power 98 00:54:45 00:53:23 00:43:48 00:57:46 00:45:51 00:45:47 05:01:20
383 M 314 Tobias Kunz Running for Jesus 95 00:53:21 00:52:38 00:43:21 00:58:27 00:46:30 00:47:03 05:01:20
385 M 315 Minh Duc Nghiem WfbM BBB Aurich Wittmund 93 00:56:26 00:52:40 00:42:16 00:54:18 00:46:42 00:48:59 05:01:21
386 M 316 Jens Schoone Bohlen & Doyen 76 00:53:20 00:54:02 00:44:14 00:56:58 00:46:33 00:46:28 05:01:35
387 M 317 Jörg Schmeding Druckerei Meyer 66 00:53:47 00:53:01 00:43:17 00:56:44 00:47:06 00:47:42 05:01:37
388 MJ 50 Ahmet Bekisoglu Turbine TGG 0 00:55:28 00:53:06 00:43:45 00:56:31 00:46:23 00:46:25 05:01:38
388 M 318 Michael Rose Meyer Werft 77 00:55:03 00:52:19 00:43:25 00:56:55 00:47:18 00:46:38 05:01:38
390 M 319 Friedrich Folkerts Feuerwehr Hollen 65 00:53:29 00:53:28 00:44:06 00:56:35 00:46:36 00:47:29 05:01:43
391 M 320 Theodor Baumann Rettungsdienst Ammerland 86 00:53:18 00:53:32 00:44:56 00:55:55 00:47:21 00:46:44 05:01:46
392 M 321 Heiko Denekas Stadt Aurich 83 00:54:21 00:53:21 00:43:48 00:57:13 00:46:07 00:47:04 05:01:54
393 M 322 Fred Ibeling LG Ostfriesland 66 00:55:09 00:54:01 00:43:52 00:58:35 00:45:52 00:44:38 05:02:07
394 M 323 Frank Rakel Kurt sien Trupp 75 00:52:57 00:53:01 00:44:13 00:56:38 00:47:08 00:48:15 05:02:12
395 M 324 Jochen Nanninga TV Norden 67 00:51:00 00:50:43 00:42:28 00:55:21 00:51:08 00:51:33 05:02:13
396 M 325 Alfred Doden LT TuS Holtriem 58 00:52:12 00:52:34 00:44:48 00:56:51 00:47:20 00:48:33 05:02:18
397 M 326 Marten Sandmann IGS Ihlow 80 00:53:29 00:52:26 00:43:44 00:59:38 00:46:24 00:47:00 05:02:41
398 M 327 Gert Bartkowski Team ENERCON 86 00:52:53 00:53:57 00:45:01 00:57:46 00:46:41 00:46:30 05:02:48
399 M 328 Alexander Nuske Team ENERCON 71 00:54:01 00:52:53 00:44:09 00:57:55 00:46:36 00:47:15 05:02:49
400 M 329 Frank Hiersemann TuS Eintracht Hinte 69 00:53:59 00:53:15 00:44:04 00:56:47 00:46:57 00:47:52 05:02:54
401 M 330 Michael Götze Kill-Hill-Training 76 00:54:07 00:54:21 00:44:26 00:57:22 00:46:28 00:46:23 05:03:07
402 M 331 Jens Baumann 77 00:55:28 00:52:30 00:43:53 00:56:45 00:47:25 00:47:09 05:03:10
403 M 332 Marc Sörensen SV Wallinghausen 81 00:53:05 00:51:50 00:43:59 00:58:51 00:46:48 00:48:47 05:03:20
404 M 333 Dirk Damm AOK - Die Gesundheitskasse 64 00:51:23 00:51:46 00:44:15 00:59:44 00:47:26 00:48:52 05:03:26
405 M 334 Gert Hicken OGV/ Laufen für Tinca 60 00:53:46 00:54:36 00:43:37 00:56:15 00:47:40 00:47:38 05:03:32
406 M 335 Torsten Lühr TausendfüßLeer 67 00:52:49 00:53:51 00:44:26 00:57:21 00:47:19 00:47:48 05:03:34
407 MJ 51 Mathis Meinders Leer 98 00:56:09 00:54:13 00:42:54 00:58:27 00:46:26 00:45:31 05:03:40
408 M 336 Thorben Gilessen FCSO SII 97 00:54:02 00:54:19 00:44:52 00:56:43 00:46:44 00:47:04 05:03:44
408 MJ 52 Jannes Hicken Gymnasium Aurich 4 00:56:09 00:52:18 00:43:42 00:56:52 00:48:16 00:46:27 05:03:44
410 M 337 Elmar Janßen Loopfrün?? 72 00:54:08 00:54:04 00:44:25 00:58:17 00:46:28 00:46:31 05:03:53
411 M 338 Harald de Buhr Polizei Leer 62 00:53:47 00:52:47 00:44:24 00:57:52 00:47:32 00:47:35 05:03:57
412 M 339 Hilko Betten Maaldauers 87 00:54:08 00:54:06 00:44:36 00:58:45 00:46:06 00:46:18 05:03:59
413 M 340 Norbert Kramer Padloopers 70 00:53:29 00:53:39 00:44:51 00:57:17 00:46:36 00:48:11 05:04:03
413 M 340 Sven Koens SV Holtland 92 00:54:15 00:54:08 00:44:19 00:57:37 00:46:28 00:47:16 05:04:03
415 M 342 Thorsten Zimmermann Team ENERCON 72 00:53:31 00:53:24 00:44:28 00:57:08 00:47:29 00:48:05 05:04:05
416 M 343 Benjamin Mock Seefahrtschule Leer 84 00:48:24 00:48:12 00:39:18 00:54:41 00:44:44 01:08:49 05:04:08
417 M 344 Christian Meyer Raiffeisenbank Moormerland 67 00:54:56 00:53:28 00:44:20 00:56:50 00:47:05 00:47:31 05:04:10
418 M 345 Marcel Lukahsen EWE-Wattloopers 96 00:55:38 00:53:17 00:43:16 00:58:00 00:47:07 00:46:58 05:04:16
419 M 346 Holger Waalkens Easy Rheider 69 00:52:27 00:52:42 00:44:57 00:58:15 00:48:08 00:47:52 05:04:21
420 W 17 Manuela Smit LT TuS Aurich-Ost 70 00:53:10 00:53:25 00:44:46 00:57:50 00:47:53 00:47:34 05:04:38
421 M 347 Manuel Jütting 86 00:53:05 00:53:47 00:44:43 00:57:53 00:48:01 00:47:35 05:05:04
422 M 348 Michael Abheiden Meyer Werft 80 00:55:27 00:53:34 00:44:21 00:57:35 00:47:00 00:47:08 05:05:05
423 M 349 Wessel Heyken Hof Heyken 87 00:54:48 00:54:13 00:44:11 00:56:43 00:46:59 00:48:15 05:05:09
424 W 18 Heide Meier Störtebeker Loopers TVM 71 00:54:20 00:53:31 00:44:28 00:57:14 00:47:54 00:47:45 05:05:12
425 M 350 Jens Albers Stadt Aurich 75 00:54:00 00:53:35 00:44:10 00:57:32 00:47:35 00:48:21 05:05:13
425 M 350 Sven Markus Landkreis Leer 90 00:55:39 00:54:30 00:44:41 00:56:53 00:46:52 00:46:38 05:05:13
427 M 352 Lars Poppe TSV Jahn Carolinensiel 75 00:54:21 00:54:33 00:44:36 00:57:23 00:46:46 00:47:41 05:05:20
428 M 353 Stephan Günther Team Laufrausch Oldenburg 70 00:54:02 00:53:35 00:44:24 00:57:55 00:47:39 00:47:46 05:05:21
429 M 354 Ralf Oltrop Gassco 69 00:53:00 00:53:33 00:44:11 00:58:20 00:48:01 00:48:26 05:05:31
430 MJ 53 Ihno Standke KGS Wiesmoor 1 00:58:05 00:53:18 00:43:08 00:57:24 00:47:05 00:46:34 05:05:34
431 M 355 Steffen Elsner Landkreis Leer 88 00:52:55 00:52:00 00:43:01 00:56:51 00:47:21 00:53:38 05:05:46
431 M 355 Axel Krüger Emder LG 67 00:55:32 00:54:27 00:43:25 00:58:04 00:47:15 00:47:03 05:05:46
433 M 357 Joachim Folten Holtland 64 00:54:01 00:53:50 00:44:19 00:58:02 00:47:04 00:48:31 05:05:47
434 M 358 Ralf Hellmers TV Norden 65 00:54:19 00:55:38 00:45:00 00:57:11 00:46:23 00:47:30 05:06:01
435 M 359 Albrecht Korte Meyer Werft 59 00:53:36 00:53:35 00:44:23 01:00:00 00:46:32 00:48:03 05:06:09
436 W 19 Sonja Börgener Anwaltskanzlei Dr.Fenner, Bockhöfer & Henkys 85 00:53:30 00:53:30 00:44:35 00:58:30 00:47:54 00:48:12 05:06:11
437 M 360 Johannes Coordes Team ENERCON 69 00:54:22 00:53:20 00:44:08 00:58:04 00:48:28 00:47:54 05:06:16
438 M 361 Theodor Hildebrandt LG Ostfriesland 56 00:53:49 00:53:47 00:45:26 00:57:27 00:47:24 00:48:27 05:06:20
439 M 362 Michael Schulz Gassco 67 00:53:21 00:53:44 00:44:34 00:58:13 00:48:03 00:48:27 05:06:22
440 M 363 Jörg Meyer LG Fliegerhorst Upjever 62 00:51:54 00:52:48 00:45:16 00:59:35 00:48:13 00:48:44 05:06:30
441 MJ 54 Henry Bockhöfer Anwaltskanzlei Dr.Fenner, Bockhöfer & Henkys 2 00:55:24 00:54:49 00:45:03 00:56:26 00:47:22 00:47:28 05:06:32
442 M 364 Gerhard Wilken "TaktLwG 71 ""R""" 72 00:54:42 00:54:31 00:44:48 00:57:43 00:46:46 00:48:04 05:06:34
443 M 365 Niels Heuermann Subbikes 81 00:53:57 00:54:12 00:44:22 00:58:01 00:47:58 00:48:11 05:06:41
444 M 366 Lukas Korte Lauffreunde Emsland 68 00:54:04 00:53:32 00:44:16 00:58:46 00:48:17 00:47:58 05:06:53
445 M 367 Bernd Neuenstein 61 00:53:09 00:54:13 00:44:16 00:59:43 00:47:49 00:47:44 05:06:54
446 M 368 Jan Hemken LG Fliegerhorst Upjever 66 00:54:08 00:54:47 00:44:33 00:57:40 00:47:26 00:48:24 05:06:58
447 M 369 Holger Röben Team ENERCON 73 00:53:16 00:54:24 00:43:34 00:56:48 00:46:41 00:52:17 05:07:00
447 M 369 Benjamin Hoogstraat LT TuS Aurich-Ost 89 00:53:10 00:52:44 00:45:42 00:58:57 00:48:55 00:47:32 05:07:00
449 M 371 Jannik Cordes BBS 1 Leer 97 00:57:10 00:53:47 00:44:52 00:57:56 00:46:11 00:47:05 05:07:01
450 M 372 Matthias Bartz MSV Duisburg 97 00:54:47 00:53:15 00:46:08 00:58:15 00:47:29 00:47:10 05:07:04
451 M 373 Joachim Harms traba-team 61 00:53:58 00:53:48 00:45:03 00:58:22 00:48:06 00:47:51 05:07:08
451 M 373 Hartmut Tunder Stadt Aurich 61 00:54:44 00:55:39 00:45:06 00:58:42 00:46:07 00:46:50 05:07:08
453 M 375 Jan Pol LT TuRa 07 Westrhauderfehn 41 00:53:23 00:53:53 00:45:30 00:58:16 00:47:45 00:48:28 05:07:15
454 M 376 Norbert Geisler Flutsch und weg- Norden 69 00:54:19 00:53:20 00:44:33 00:58:59 00:48:14 00:48:07 05:07:32
455 W 20 Bettina Pilney LT SV Ems Jemgum 62 00:55:25 00:53:58 00:44:53 00:57:34 00:47:29 00:48:17 05:07:36
455 M 377 Thorsten Meyer BBS Aurich 70 00:53:29 00:54:11 00:44:59 00:58:39 00:47:50 00:48:28 05:07:36
455 M 377 Stefan Koop Team ENERCON 83 00:53:58 00:53:41 00:44:06 00:58:57 00:49:17 00:47:37 05:07:36
458 W 21 Marion Baumann TUS Zetel 71 00:53:18 00:54:28 00:44:49 00:57:51 00:47:55 00:49:17 05:07:38
458 M 379 Jochen Hottinger Heinen Freezing 66 00:54:42 00:54:04 00:44:59 00:57:21 00:47:43 00:48:49 05:07:38
460 M 380 Rudi Boekhoff Liberty Blue 78 00:56:05 00:55:26 00:44:42 00:59:42 00:48:16 00:43:37 05:07:48
460 M 380 Hashim Hamrah TRAUCO Gruppe 89 00:57:04 00:55:05 00:45:30 00:56:07 00:46:40 00:47:22 05:07:48
462 MJ 55 Sönke Murrer OBS Kloster Barthe 1 00:55:32 00:54:12 00:45:10 00:59:16 00:46:53 00:46:51 05:07:54
463 M 382 Eric Saathoff Emder LG 68 00:55:02 00:54:32 00:44:39 00:58:04 00:47:40 00:47:58 05:07:55
464 M 383 Hilko Olchers Team Möbel Buss 74 00:53:04 00:53:59 00:44:41 00:58:46 00:48:40 00:48:49 05:07:59
465 MJ 56 Jarno Engels Maler Engels Holterfehn 3 00:55:51 00:54:20 00:45:41 00:58:24 00:46:25 00:47:26 05:08:07
466 M 384 Jürgen Schmidt TuS Detern 63 00:55:26 00:53:39 00:44:18 00:58:13 00:48:15 00:48:17 05:08:08
467 W 22 Moni Janßen LT TuS Aurich-Ost 95 00:53:44 00:54:16 00:44:58 00:58:43 00:48:18 00:48:18 05:08:17
468 M 385 Bernd Habben Zeppelin-Rental 82 00:53:46 00:54:16 00:45:15 00:59:17 00:47:42 00:48:13 05:08:29
469 M 386 Jan-Gerd Tammen BBS Aurich 97 00:57:45 00:55:15 00:44:44 00:57:22 00:46:21 00:47:07 05:08:34
470 M 387 Mathias Wattjes KBV Freya Upschört 88 00:57:30 00:53:37 00:43:41 00:58:12 00:47:45 00:47:56 05:08:41
471 M 388 Heiko Holzenkämpfer Töben+Partner 86 00:54:39 00:54:40 00:45:13 00:58:21 00:48:08 00:47:51 05:08:52
472 M 389 Rene Lemke Polizei Leer 92 00:56:16 00:54:42 00:45:08 00:58:24 00:47:32 00:46:53 05:08:55
473 M 390 Hauke Kunst LT TuRa 07 Westrhauderfehn 89 00:55:10 00:55:23 00:45:17 00:58:26 00:46:59 00:47:41 05:08:56
473 M 390 Thomas Feucht We are Family 77 00:54:33 00:54:16 00:44:59 00:58:40 00:48:21 00:48:07 05:08:56
475 M 392 Johann Faß Die Laufschnecken 57 00:59:39 00:53:35 00:44:55 00:57:21 00:47:35 00:45:52 05:08:57
476 M 393 Jörg Hiersemann TuS Eintracht Hinte 65 00:54:13 00:54:42 00:44:58 00:58:15 00:48:00 00:48:52 05:09:00
477 WJ 5 Talea Seiwald Fortuna Logabirum 1 00:53:39 00:52:56 00:43:19 00:57:23 00:52:50 00:49:00 05:09:07
478 M 394 Richard Gastmann BW Filsum Roadrunners 61 00:55:11 00:54:05 00:46:51 00:57:22 00:47:59 00:47:48 05:09:16
479 W 23 Karin Rietman SV Ochtersum 71 00:53:28 00:54:12 00:44:46 00:59:18 00:48:56 00:48:38 05:09:18
480 M 395 Ingo Bruns Firma Bruns 84 00:56:20 00:52:42 00:49:49 00:58:17 00:46:11 00:46:00 05:09:19
481 M 396 Holger Weerts Lauftreff Schaffhauser Wald 73 00:52:37 00:52:57 00:44:52 00:59:41 00:49:15 00:50:01 05:09:23
482 M 397 Andre Wagner BSG Nordland Papier e.V. 68 00:53:19 00:54:14 00:45:07 00:58:18 00:48:07 00:50:28 05:09:33
483 M 398 Klaus Freese LT TuS Aurich-Ost 69 00:52:52 00:53:28 00:45:27 00:59:50 00:49:18 00:48:40 05:09:35
484 M 399 Michael Offer WLC Nord GmbH Antriebstechnik 64 00:54:34 00:55:37 00:43:56 00:58:02 00:49:28 00:48:05 05:09:42
485 M 400 Heinz-Nanno Betten Maaldauers 71 00:54:08 00:54:06 00:44:35 00:58:45 00:49:10 00:49:01 05:09:45
486 W 24 Laura Beuke Fitness im Feedback 94 00:54:43 00:54:54 00:45:22 00:58:32 00:47:42 00:48:36 05:09:49
487 M 401 Stefan Bohlen B-Plast 2000 92 00:55:21 00:54:50 00:43:06 00:59:07 00:49:18 00:48:09 05:09:51
488 M 402 Holger Brunet Bünting Runner 66 00:53:15 00:53:39 00:44:34 01:00:43 00:48:52 00:49:04 05:10:07
488 M 402 Rene Stumpe Hartmann Group 78 00:54:44 00:53:59 00:44:47 00:59:15 00:48:23 00:48:59 05:10:07
490 M 404 Christian Lütten IGS Aurich-West 68 00:53:35 00:52:11 00:44:43 01:02:31 00:47:23 00:49:45 05:10:08
491 M 405 Christoph Rassfeld BwKrhs Westerstede 87 00:56:08 00:54:07 00:44:32 00:59:45 00:47:39 00:48:02 05:10:13
492 W 25 Heike Greis LSF Oldenburg 65 00:53:11 00:54:58 00:45:19 00:58:46 00:48:56 00:49:07 05:10:17
493 M 406 Julius Riegert Meyer Werft 88 00:55:54 00:55:07 00:43:40 00:55:59 00:45:26 00:54:15 05:10:21
494 M 407 Stephan Dr.Pietsch Pro Zentralklinik 63 00:54:35 00:54:45 00:45:05 00:59:01 00:48:46 00:48:12 05:10:24
495 M 408 Johann Willms Landkreis Leer 56 00:54:10 00:54:00 00:45:24 00:58:28 00:48:48 00:49:53 05:10:43
495 M 408 Jan-Uwe Bruns Bruno Bruns GmbH 72 00:54:58 00:54:57 00:45:15 00:58:20 00:49:42 00:47:31 05:10:43
497 M 410 Torsten Welling MTV Wittmund 64 00:53:01 00:53:12 00:44:53 00:58:47 00:49:24 00:51:32 05:10:49
497 M 410 Michael Lampe Intermedt 87 00:55:39 00:54:47 00:45:11 00:58:20 00:48:50 00:48:02 05:10:49
499 W 26 Eva Dengler VfL Germania Leer 64 00:54:47 00:54:47 00:45:59 00:59:46 00:46:54 00:48:41 05:10:54
500 MJ 57 Enno Fecht Hesel 0 00:57:41 00:52:38 00:46:23 00:59:04 00:48:13 00:47:00 05:10:59
501 M 412 Andreas Wölfel TV Norden 81 00:56:07 00:55:38 00:45:40 00:57:26 00:48:25 00:47:49 05:11:05
501 MJ 58 Jonas Huhne KGS Wiesmoor 3 00:54:13 00:58:24 00:43:18 00:59:35 00:48:14 00:47:21 05:11:05
503 M 413 Florian Wiese Rücker 89 00:54:42 00:55:10 00:44:31 00:59:18 00:49:03 00:48:24 05:11:08
504 W 27 Nicole Reshöft MTV Aurich 71 00:53:20 00:54:55 00:46:03 00:59:31 00:48:48 00:48:37 05:11:14
505 M 414 Henning Dreyer SV Wymeer/Boen 95 00:57:48 00:52:22 00:43:28 01:01:01 00:46:46 00:50:05 05:11:30
505 M 414 Björn Andrees LG Fliegerhorst Upjever 80 00:56:02 00:55:21 00:45:05 00:58:22 00:48:27 00:48:13 05:11:30
507 M 416 Kai Concheiro Emder LG/Volkswagen 85 00:55:07 00:53:51 00:44:40 00:59:37 00:50:25 00:48:00 05:11:40
508 M 417 Roland von Kentzinsky TG Wiesmoor 48 00:54:28 00:54:53 00:45:35 00:58:42 00:48:15 00:49:49 05:11:42
508 M 417 Michael Welp Meyer Werft 73 00:55:52 00:54:46 00:45:16 00:59:00 00:48:22 00:48:26 05:11:42
510 M 419 Matthias Janssen KS Gleitlager GmbH 74 00:54:35 00:55:12 00:45:27 00:59:13 00:48:41 00:48:40 05:11:48
510 M 419 Marco Lüken REHAU AG + Co 97 00:54:52 00:54:40 00:45:18 00:59:36 00:48:36 00:48:46 05:11:48
510 M 419 Heyo Kuil Weener-Diele 81 00:55:45 00:55:13 00:45:17 00:58:49 00:48:24 00:48:20 05:11:48
513 M 422 Karsten Urban LG Fliegerhorst Upjever 69 00:54:30 00:54:56 00:45:33 00:59:46 00:48:12 00:48:58 05:11:55
514 M 423 Johann Dröst NV-Versicherungen VVaG 64 00:54:34 00:54:22 00:45:43 01:00:26 00:48:33 00:48:18 05:11:56
515 M 424 Jens Kirchhoff Stadt Emden 80 00:55:20 00:55:30 00:44:55 00:59:45 00:48:14 00:48:25 05:12:09
516 M 425 Onno Baumann Leinerstift e.V. 68 00:54:37 00:54:31 00:45:51 00:59:35 00:48:42 00:48:59 05:12:15
516 W 28 Janke Engels-Bakker Maler Engels Holterfehn 74 00:54:54 00:54:43 00:45:06 00:58:21 00:48:28 00:50:43 05:12:15
518 M 426 Jens Kaiser Enno Onnecken 72 00:55:22 00:55:02 00:45:09 00:59:20 00:48:56 00:48:27 05:12:16
518 M 426 Detlef Saathoff Veenhusen 66 00:56:05 00:53:54 00:45:38 00:58:50 00:49:09 00:48:40 05:12:16
520 M 428 Thomas Appeldorn Freistaat Ostfriesland 71 00:54:33 00:55:39 00:46:10 00:59:33 00:48:09 00:48:24 05:12:28
520 W 29 Caroline Pupelis Tus Haren 88 00:58:26 00:55:11 00:45:06 00:58:50 00:48:31 00:46:24 05:12:28
520 M 428 Thomas Bolinius 71 00:55:42 00:54:04 00:47:18 00:58:59 00:48:15 00:48:10 05:12:28
523 MJ 59 Jakob Wolf KGS Wiesmoor 3 00:55:29 00:53:53 00:45:09 00:59:29 00:48:32 00:49:59 05:12:31
524 M 430 Eggert Jonathan Seefahrtschule Leer 90 00:56:16 00:54:03 00:46:48 01:00:33 00:47:02 00:47:54 05:12:36
524 M 430 Gerold Müller 70 00:56:16 00:55:56 00:45:40 00:58:16 00:48:02 00:48:26 05:12:36
526 M 432 Knut Frerichs Westerstede 87 00:55:47 00:55:38 00:46:22 00:58:11 00:48:01 00:48:40 05:12:39
527 M 433 Alwin Günther SV Ochtersum 73 00:54:28 00:54:46 00:45:49 00:59:02 00:49:07 00:49:28 05:12:40
528 M 434 Robert Sprenger LSF Oldenburg 62 00:55:09 00:55:28 00:45:45 00:58:49 00:48:27 00:49:11 05:12:49
529 M 435 Peter Droste Droste Wassersport 50 00:55:24 00:54:45 00:45:26 00:59:11 00:48:04 00:50:02 05:12:52
530 MJ 60 Niklas Götsche KGS Wiesmoor 1 00:55:58 00:58:13 00:44:31 00:57:48 00:47:51 00:48:32 05:12:53
531 M 436 Marcel Wulff Figos 96 00:56:43 00:54:14 00:44:50 00:58:15 00:49:39 00:49:15 05:12:56
532 M 437 Michael Runden Stadt Leer 61 00:54:37 00:55:21 00:45:34 00:59:25 00:48:34 00:49:33 05:13:04
533 M 438 Kai Borchers Team ENERCON 83 00:58:55 00:56:17 00:45:35 00:57:56 00:47:41 00:46:46 05:13:10
534 MJ 61 Luca Helmers FCSO 2 00:55:39 00:57:24 00:45:10 00:58:47 00:48:08 00:48:04 05:13:12
535 W 30 Britta Lampen Wasserfreunde Völlen/Papenburg 84 00:54:27 00:55:11 00:45:42 00:59:48 00:48:11 00:49:54 05:13:13
536 M 439 Mario Gerhardt LG Fliegerhorst Upjever 67 00:54:08 00:55:01 00:45:39 00:59:47 00:48:55 00:49:45 05:13:15
537 M 440 Henning Hamacher Lummerland Taxi Aurich 74 00:54:45 00:53:56 00:44:44 01:01:15 00:49:33 00:49:09 05:13:22
537 M 440 Heiko Spekker Vellage 73 00:56:38 00:56:04 00:45:46 00:59:26 00:47:12 00:48:16 05:13:22
539 M 442 Janik Janssen WfbM BBB Aurich Wittmund 97 00:58:38 00:54:36 00:45:08 00:59:19 00:48:23 00:47:20 05:13:24
540 M 443 Alexander Pfirrmann Zigarrenlounge Leer 66 00:59:34 00:56:06 00:44:40 00:58:50 00:46:16 00:48:01 05:13:27
541 M 444 Frank Ziegler Teestube Eiland 67 00:55:12 00:55:29 00:45:55 00:58:34 00:48:44 00:49:34 05:13:28
542 W 31 Elke De Groot Fortuna Logabirum 73 00:56:13 00:54:55 00:45:51 00:59:09 00:48:21 00:49:08 05:13:37
543 M 445 Michael Bohnen Fenestra Nordwest 84 00:53:36 00:52:47 00:45:36 00:59:36 00:50:54 00:51:16 05:13:45
543 M 445 Andree Gerdes Team Heidhörn 80 00:56:03 00:54:40 00:45:15 00:59:15 00:48:46 00:49:46 05:13:45
545 M 447 Axel Bunjes Europaschule Gymnasium Rhauderfehn 60 00:56:09 00:55:19 00:46:21 00:57:32 00:48:43 00:49:53 05:13:57
546 W 32 Sonja Derezinski KBV Collrunge B.W. 80 00:54:51 00:55:13 00:45:50 00:59:17 00:49:02 00:49:46 05:13:59
547 M 448 Hans-Joachim von Fehren Ostfriesische Volksbank eG Leer/Emden 68 00:55:39 00:56:08 00:46:40 00:58:48 00:47:30 00:49:19 05:14:04
548 M 449 Arnim Gerdes Störtebeker Loopers TVM 69 00:52:03 00:52:34 00:46:06 01:02:13 00:50:41 00:50:28 05:14:05
549 M 450 Luciano Hauschild Team ENERCON 79 00:56:03 00:55:30 00:46:31 00:59:04 00:48:04 00:48:57 05:14:09
550 M 451 Christoph Endjer Emder Ruderverein 74 00:56:52 00:54:57 00:45:45 00:59:31 00:48:58 00:48:09 05:14:12
551 M 452 Bernd Fluß WfbM BBB Aurich Wittmund 73 00:54:42 00:55:40 00:45:47 00:59:49 00:49:26 00:48:50 05:14:14
552 M 453 Christian Frey Pma 82 00:55:18 00:54:34 00:44:56 00:59:50 00:49:52 00:49:47 05:14:17
553 M 454 Mark Goldenstein Onno Behrends GmbH&Co.KG 81 00:55:13 00:55:29 00:45:23 00:58:43 00:49:12 00:50:29 05:14:29
554 M 455 Gert de Buhr Mahl- und Mischbetrieb G. de Buhr 72 00:55:53 00:54:53 00:45:50 00:59:11 00:49:05 00:49:44 05:14:36
555 W 33 Sandra Lübbers Tura Marienhafe 80 00:57:15 00:54:34 00:45:32 00:59:31 00:49:11 00:48:39 05:14:42
556 M 456 Nanno Janssen Fortuna Logabirum 67 00:55:52 00:54:30 00:45:35 00:59:05 00:49:30 00:50:12 05:14:44
557 M 457 Harald Eberhard TG Wiesmoor 66 00:54:52 00:55:14 00:45:55 00:59:35 00:48:49 00:50:26 05:14:51
558 M 458 Roger Brettschneider HTR 65 00:55:02 00:55:15 00:46:08 00:59:28 00:50:00 00:49:08 05:15:01
559 M 459 Björn Krey LG Fliegerhorst Upjever 88 00:55:46 00:57:03 00:45:46 00:59:31 00:48:28 00:48:28 05:15:02
560 W 34 Dagmar Gumbrecht-Vinke IGS Aurich-West 57 00:55:51 00:57:21 00:46:41 00:58:34 00:47:32 00:49:04 05:15:03
561 M 460 Richard Kölber TV Norden 66 00:54:53 00:54:50 00:45:43 00:58:57 00:49:50 00:50:52 05:15:05
561 M 460 Thomas Bolte EWE-Wattloopers 65 00:54:45 00:59:01 00:45:59 00:58:36 00:48:03 00:48:41 05:15:05
561 MJ 62 Rune Bünting Ulricianum 2 01:00:06 00:54:46 00:45:03 01:00:16 00:47:45 00:47:09 05:15:05
564 M 462 Karsten Samuels Lukasläufer Walle 88 00:54:42 00:55:27 00:45:41 01:00:01 00:50:51 00:48:24 05:15:06
565 MJ 63 Hannes Ihnen Ulricianum 3 01:00:06 00:54:46 00:45:03 01:00:16 00:47:46 00:47:10 05:15:07
566 M 463 Udo Warsing LEDA Feurige Welten 71 00:55:05 00:55:50 00:46:24 00:59:22 00:48:33 00:49:58 05:15:12
566 M 463 Reinhard Mayer SV Ochtersum 61 00:59:58 00:55:25 00:45:55 00:58:24 00:47:29 00:48:01 05:15:12
568 M 465 Hermann Boekhoff SV Bentstreek 61 00:55:31 00:56:20 00:45:50 00:59:07 00:48:48 00:49:38 05:15:14
569 M 466 Henry Berlin Meyer Werft 57 00:56:57 00:54:19 00:45:36 00:59:32 00:49:00 00:49:52 05:15:16
570 M 467 Joost Brunken Judo Team Leer VFR Heisfelde 88 00:56:18 00:56:03 00:46:03 00:59:43 00:49:19 00:47:56 05:15:22
571 M 468 Hermann Willms Wildeboer Bauteile GmbH 76 00:56:24 00:55:31 00:45:54 00:58:19 00:48:35 00:50:44 05:15:27
572 M 469 Torsten Alberts Vetra Beton 71 00:54:14 00:54:12 00:46:08 01:00:32 00:49:06 00:51:25 05:15:37
573 M 470 Julian Efen Norden 97 00:58:06 00:55:28 00:45:29 00:58:57 00:48:13 00:49:29 05:15:42
574 M 471 Matthias Lümken ORGADATA 83 00:56:24 00:54:55 00:45:59 00:59:51 00:48:42 00:49:56 05:15:47
575 M 472 Thomas Knop Jade Hochschule 67 00:56:04 00:56:25 00:46:28 00:59:05 00:48:29 00:49:24 05:15:55
576 W 35 Franziska Kleen Bohlen & Doyen 97 00:56:09 00:54:59 00:45:37 00:59:41 00:50:03 00:49:30 05:15:59
577 M 473 Manfred Kramer LG Werder-Ossis 62 00:55:07 00:55:22 00:45:59 00:59:54 00:49:12 00:50:29 05:16:03
578 M 474 Patrick Sachse Raiffeisenbank Moormerland 96 01:04:02 00:56:06 00:45:11 00:57:11 00:46:14 00:47:20 05:16:04
579 M 475 Frank Cramer Gemeinde Großefehn 75 00:57:19 00:55:43 00:45:46 00:59:00 00:48:56 00:49:23 05:16:07
580 M 476 Peter Garthe Eben-Eser Moormerland 71 00:54:37 00:55:30 00:46:02 01:00:41 00:49:51 00:49:30 05:16:11
581 M 477 Klaus Bergmann Seefahrtschule Leer 58 00:57:52 00:56:26 00:46:05 00:58:40 00:48:20 00:48:58 05:16:21
582 M 478 Johann Seitz BSG Nordland Papier e.V. 65 00:55:03 00:56:09 00:45:59 01:00:32 00:48:41 00:50:00 05:16:24
583 M 479 Philipp Abels Stadt Leer 94 01:04:18 00:57:48 00:44:15 00:57:01 00:45:45 00:47:25 05:16:32
584 2 Enno Meents Posaunenchor Leerhafe 0 00:55:31 00:55:22 00:45:25 00:59:23 00:50:56 00:49:59 05:16:36
585 M 480 Andreas Kruse K&W Tauchservice 90 01:00:12 00:57:24 00:46:49 00:58:26 00:47:20 00:46:26 05:16:37
586 M 481 Frank Lüppens KS Gleitlager GmbH 65 00:56:06 00:55:43 00:45:47 01:00:18 00:49:34 00:49:10 05:16:38
587 M 482 Ralf Steinhorst VW Montage Männers 75 01:00:10 00:55:46 00:45:44 00:58:09 00:48:19 00:48:35 05:16:43
588 M 483 Jens Kathe WRD GmbH 89 00:57:04 00:56:07 00:46:30 00:58:31 00:48:50 00:49:46 05:16:48
589 M 484 Paul Kühling FC Sedelsberg 71 00:56:08 00:55:51 00:46:19 00:59:56 00:48:30 00:50:11 05:16:55
590 M 485 Arnold Balssen 75 00:55:13 00:56:09 00:46:12 00:59:47 00:49:30 00:50:06 05:16:57
591 M 486 Manfred Hellmers TRAUCO Gruppe 67 00:57:12 00:56:23 00:45:33 00:59:31 00:49:10 00:49:14 05:17:03
592 M 487 Konrad Stahlschmidt Team ENERCON 88 00:56:44 00:56:43 00:45:29 00:59:36 00:48:38 00:49:55 05:17:05
593 M 488 Franko Engels Maler Engels Holterfehn 70 00:56:17 00:56:36 00:46:46 00:59:40 00:48:23 00:49:28 05:17:10
594 W 36 Sonja Süßen B-Plast 2000 78 00:55:10 00:55:38 00:45:54 00:59:58 00:50:43 00:49:55 05:17:18
595 W 37 Susanne Hellmers TV Norden 66 00:56:07 00:55:40 00:45:39 00:58:55 00:49:39 00:51:20 05:17:20
595 MJ 64 Martin Ehmig Ulricianum PH801 S2 0 00:50:58 00:52:41 00:43:07 01:01:07 00:53:29 00:55:58 05:17:20
597 M 489 Jens Doden jensdoden.de 73 00:58:42 00:56:56 00:46:45 00:58:52 00:47:49 00:48:17 05:17:21
598 M 490 Jörg Puschke LT TuS Aurich-Ost 70 00:56:22 00:56:00 00:45:20 01:00:17 00:49:24 00:49:59 05:17:22
599 M 491 Wilfried Foorden TG Wiesmoor 64 00:55:09 00:56:04 00:46:37 00:59:44 00:49:23 00:50:26 05:17:23
600 M 492 Ingo Zelmanski HOL'AB! GmbH 69 00:53:19 00:54:43 00:46:14 01:01:40 00:51:18 00:50:18 05:17:32
601 M 493 Michael Schunke LT TuS Aurich-Ost 67 00:56:50 00:55:33 00:46:08 00:59:23 00:49:19 00:50:22 05:17:35
602 M 494 Berthold Strömer VW Emden 56 00:56:48 00:56:03 00:46:29 00:59:46 00:49:09 00:49:23 05:17:38
603 M 495 Reinhard Post SV Stern Schwerinsdorf 62 00:55:40 00:56:33 00:46:15 00:59:38 00:49:49 00:49:47 05:17:42
604 W 38 Antje Jacobs LSF Oldenburg 81 00:56:16 00:56:08 00:46:12 00:59:49 00:49:16 00:50:03 05:17:44
605 M 496 Karlheinz Jever Emder LG 64 00:54:54 00:55:46 00:45:53 01:00:26 00:49:59 00:50:54 05:17:52
606 M 497 Manfred Meyer Borromäus-Hospital Leer 63 00:56:34 00:55:02 00:46:34 01:00:32 00:49:35 00:49:36 05:17:53
607 W 39 Sandra Bruns NW Steuerberatungsgesellschaft mbH 76 00:55:26 00:56:19 00:45:55 01:00:04 00:49:37 00:50:36 05:17:57
608 M 498 Berend Habben Wybelsum 60 00:54:18 00:54:30 00:45:55 01:01:22 00:50:48 00:51:16 05:18:09
609 W 40 Christina Haats Polizei Aurich 87 00:54:29 00:54:20 00:46:04 01:00:27 00:50:12 00:52:38 05:18:10
610 M 499 Mathias Bohlen Dekra Wilhelmshaven 78 00:56:08 00:55:51 00:45:10 01:01:48 00:49:16 00:49:59 05:18:12
611 M 500 Gerhard Gerdes Werdumer Haustierpark 63 00:56:41 00:55:58 00:46:03 00:59:41 00:50:20 00:49:37 05:18:20
612 M 501 Hendrik Renken Baptisten Firrel 94 00:56:15 00:56:00 00:46:06 01:00:36 00:49:46 00:49:39 05:18:22
613 M 502 Dieter Janssen Wittmund 55 00:55:38 00:55:13 00:46:56 01:00:06 00:48:57 00:51:33 05:18:23
614 M 503 Stefan Dieck Georgsfeld 72 00:55:34 00:55:15 00:45:43 01:00:12 00:50:08 00:51:41 05:18:33
615 M 504 Georg Keller LG Harlingerland 60 00:56:56 00:56:39 00:45:55 00:59:35 00:49:16 00:50:20 05:18:41
616 WJ 6 Melissa Stecker Gymnasium Ulricianum Aurich 2 00:59:20 00:54:32 00:45:13 01:00:18 00:50:49 00:48:33 05:18:45
617 MJ 65 Sebastian Wendland UEG Leer 99 00:51:05 00:52:20 00:41:56 00:54:56 00:52:11 01:06:19 05:18:47
618 M 505 Edgar Schoonhofen WfbM BBB Aurich Wittmund 71 00:58:04 00:59:26 00:45:07 00:59:49 00:49:27 00:46:56 05:18:49
619 M 506 Uwe Ottjes Team Möbel Buss 66 00:57:47 00:55:36 00:46:38 01:00:03 00:49:02 00:49:49 05:18:55
619 MJ 66 Thorsten Janssen KBV Schirumer - Leegmoor 99 00:55:12 00:56:05 00:45:45 01:00:47 00:50:22 00:50:44 05:18:55
621 M 507 Patrick Feith SV Arle 94 00:55:24 00:55:39 00:46:19 01:03:18 00:48:10 00:50:09 05:18:59
621 M 507 Holger Wempen Töben+Partner 75 00:58:43 00:55:40 00:47:32 01:00:20 00:47:36 00:49:08 05:18:59
623 W 41 Kirstin Finschow Kenias letzte Reserve 73 00:56:53 00:55:44 00:46:22 00:59:46 00:49:42 00:50:40 05:19:07
624 M 509 Jann Schoolmann BBS Aurich 78 00:59:33 00:57:05 00:45:33 00:58:51 00:48:31 00:49:38 05:19:11
625 M 510 Coob Buß SV Eintracht Ihlow 61 00:57:34 00:56:12 00:46:28 00:59:46 00:49:25 00:49:49 05:19:14
625 M 510 Markus Rogga Störtebeker Loopers TVM 77 00:56:10 00:56:09 00:46:20 00:59:59 00:49:20 00:51:16 05:19:14
627 M 512 Heinz Schmidt Hobbits Leer 63 00:55:30 00:55:46 00:46:40 01:00:38 00:49:50 00:50:51 05:19:15
628 W 42 Silke Hinrichs Realschule Aurich 90 00:56:48 00:56:44 00:43:13 01:03:38 00:50:15 00:48:40 05:19:18
629 M 513 Ulf-Fabian Heinrichsdorff Stadt Leer 82 00:55:02 00:57:20 00:46:19 01:03:15 00:48:30 00:48:53 05:19:19
630 M 514 Gerhard Bohlen 67 00:56:45 00:55:49 00:46:34 01:00:19 00:49:37 00:50:16 05:19:20
631 M 515 Ingo Ihnken Wiesmoor 78 00:55:54 00:56:40 00:47:15 00:59:56 00:49:32 00:50:05 05:19:22
632 M 516 Michael Hofer KGS Wiesmoor 68 00:54:40 00:55:15 00:46:09 01:00:37 00:51:15 00:51:28 05:19:24
633 M 517 Andreas Stekker NIGE 82 00:55:08 00:55:26 00:45:47 01:03:19 00:49:50 00:50:00 05:19:30
634 W 43 Anja Goos Emder LG 72 00:55:27 00:55:44 00:47:37 00:59:48 00:49:44 00:51:11 05:19:31
635 M 518 Bilal Nemr TRAUCO Gruppe 93 01:00:41 00:55:43 00:45:12 01:00:02 00:48:53 00:49:07 05:19:38
636 M 519 Ulf Schaper Team ENERCON 84 00:59:08 00:56:01 00:47:28 00:59:39 00:48:20 00:49:04 05:19:40
637 M 520 Andreas Barth Elektro Barth 75 00:55:34 00:55:46 00:46:20 01:00:58 00:49:58 00:51:06 05:19:42
638 M 521 Johannes Beck Klinikum Leer 87 00:58:52 00:57:48 00:47:05 00:59:29 00:47:47 00:48:43 05:19:44
639 M 522 Martin Kasolowsky Störtebeker Loopers TVM 61 00:56:17 00:56:09 00:46:32 01:00:08 00:49:20 00:51:22 05:19:48
640 M 523 Alwin Barth SV Ochtersum 70 00:54:32 00:53:44 00:44:29 00:57:06 00:47:53 01:02:07 05:19:51
641 W 44 Beate Berghaus Polizei Wiesmoor 70 00:56:38 00:56:35 00:46:54 00:59:44 00:49:34 00:50:28 05:19:53
642 M 524 Alle-Jan Meinema Moordörper Freetiedloopers 61 00:56:26 00:56:00 00:46:13 01:00:08 00:49:20 00:51:47 05:19:54
643 M 525 Thore Jibben LT TuS Holtriem 95 01:03:39 00:56:10 00:44:04 00:58:47 00:48:21 00:48:54 05:19:55
644 M 526 Hermann Erdwiens LG Ostfriesland 70 00:56:07 00:55:36 00:46:44 01:00:15 00:50:19 00:51:05 05:20:06
645 M 527 Sascha Schröder EWE-Wattloopers 83 01:00:09 00:57:54 00:45:35 00:58:06 00:48:30 00:49:56 05:20:10
646 MJ 67 Bernd Hinrichs Gymnasium Ulricianum Aurich 99 00:54:43 00:54:03 00:45:55 00:58:44 00:49:56 00:56:51 05:20:12
647 M 528 Jörg Kromminga KSB Leer 60 00:55:52 00:56:14 00:47:28 01:00:27 00:49:28 00:50:47 05:20:16
648 M 529 Matthias Schoone Leinerstift e.V. 70 00:59:23 00:57:16 00:46:07 00:59:48 00:49:32 00:48:11 05:20:17
649 M 530 Daniel Schüler Klinikum Leer 68 00:56:57 00:56:18 00:46:34 00:59:42